O působení generálního manažera Petera Chiarelliho v Edmontonu byly už popsány stohy pomyslného papíru. Na našich webových stránkách téma perfektně uchopil kolega Tomáš Šimek, který ve svém dvoudílném článku manažerské tahy rodáka z Ottawy rozebral do posledního šroubku. I přesto všechno bych našim čtenářům chtěl nabídnout ještě jeden úhel pohledu, a sice od těch, kteří nejsou nijak primárně spjati s Oilers. Oslovil jsem tedy několik tuzemských expertů na nejslavnější hokejovou ligu na světě a přeptal se na jejich názor na Chiarelliho téměř čtyřletou epizodu v Oil Country.
„Hodnotit generálního manažera by se většinou mělo až s nějakým odstupem. Co když Oilers postoupí letos do play off a udělají v něm nějaký výsledek? Upřímně v to ale nevěřím. A když mám Chiarelliho hodnotit nyní, tak mě příliš pochvalných vět nenapadá. Přesto mnoha krokům, které udělal, rozumím,“ začal své hodnocení diplomaticky šéfredaktor magazínu ProHockey specializujícího se na NHL Petr Novotný. I pro tolik kritizovanou výměnu Taylora Halla do New Jersey a pro podpis Milana Lucice se snaží najít pochopení a rozklíčovat pohnutky, které Petera Chiarelliho k těmto krokům vedly. „Hodně ho kritizují za výměnu Halla, za kterého získal Adama Larssona. Hall prý kazil morálku v šatně a Oilers potřebovali kompletního beka. Larsson se podle mnohých scoutů měl takovým bekem stát. Stejně tak chápu, proč přivedl Lucice – znal ho z Bostonu, věděl, že je to dříč, od kterého chtěl, aby dělal prostor šikovným hráčům. Bohužel neodhadl, že se hokej velmi rychle posune právě směrem k rychlosti a šikovnosti.“ Šéfredaktor serveru nhlnews.cz Roman Blaha naopak považoval od začátku trejd na trase Edmonton – New Jersey z pohledu Oilers za naprosto nepochopitelný. „Je evidentní, že Edmonton neuvěřitelně prodělal na výměně Taylora Halla. Už v době výměny jsem nad tímto krokem kroutil hlavou a nechápal jsem ho. Ne že by Adam Larsson byl špatný bek, ale Taylor Hall je zkrátka úplně někde jinde a v loňské sezóně to jenom potvrdil ziskem nesmírně prestižní Hart Trophy. Bylo pochopitelné, že se Oilers snažili posílit obranu, ale absolutně jsem nechápal, proč z této výměny nezískali daleko víc. Jeden za jednoho? To bylo opravdu zoufale málo.“ Zbavení se jedné z největších ofenzivních hvězd svého týmu za švédského obránce Adama Larssona bylo ovšem pouze prvním ze zásadních stigmat, která předurčila další vývoje celé organizace. Ve výčtu manažerových přehmatů můžeme plynule pokračovat. Na pomoc si nyní vezmeme šéfredaktora nhlportal.cz Tomáše Davida. „Za jeho nejhorší tři kroky považuji výměny Jordana Eberleho, Taylora Halla a volbu v prvním kole draftu 2015 (Islanders jí použili na zisk Mathewa Barzala, z něhož vyrostla v New Yorku velká hvězda). Na oplátku získal průměrného obránce Adama Larssona, potenciál nenaplňujícího Ryana Stromea a naprosto tragického Griffina Reinharta. Poslední dva již ani v organizaci nepůsobí. Umíte si představit, jak by měl Edmonton našlapanou soupisku, kdyby se tyto tři trejdy neudály?“
Právě výměna pracovitého a spolehlivého útočníka Jordana Eberleho a především úzkostlivě provedený zisk obránce Griffina Reinharta jsou skutečně dalšími Chiarellovými majstrštyky, jejichž následky mohou Oilers pociťovat ještě pořádně dlouhý čas. Souhlasí s tím i Roman Blaha. „Dalším krokem, který podle mého dost zásadně ovlivnil budoucnost klubu, bylo obětování voleb v prvním a druhém kole za Griffina Reinharta. Tento kdysi talentovaný zadák absolutně vyhořel. Oilers za něj dali strašně moc. Samozřejmě není jisté, že by si v prvním kole vybrali Barzala, kdyby si tu volbu ponechali, k dispozici ale byla spousta dalších skvělých hokejistů. Vždyť tento draft byl jedním z nejsilnějších v historii. Na šestnáctém místě byli stále k mání Barzal, Connor, Boeser, Chabot nebo Aho. Kterýkoli z těchto hráčů by společně s volbou ve druhém kole posunul Naftaře o notný kus dopředu. Pokud jde o letošní sezónu, vůbec se mi nelíbilo, když Chiarelli vyměnil Drakea Caggiulu.“ Vlastně tak trochu příznačně a symbolicky vypadal i poslední Chiarelliho krok ve funkci generálního manažera Edmontonu Oilers, než byl během druhé přestávky domácího zápasu s Detroitem ze své funkce odvolán. Tím byl podpis více než štědré tříleté smlouvy s finským brankářem Mikko Koskinenem. „Co už nechápu, je tříletý kontrakt, který podepsal s Koskinenem. Zřejmě doufal, že z něj bude nový Tim Thomas. Zkrátka udělal spoustu podobných kroků, které v Bostonu fungovaly, ale v Edmontonu zatím nikoliv“, neskrýval své překvapení Petr Novotný. „Podpis náhradníka Mikko Koskinena za 4,5 milionu dolarů ročně byl bezpochyby tou poslední kapkou a pohár trpělivosti vedení klubu přetekl,“ přidává se Tomáš David.
Jak je ale možné, že architekt vítězného mužstva Bostonu Bruins z roku 2011 nedokázal na kvalitní práci při svém angažmá v Edmontonu navázat, ba co víc, nedokázal se k ní ani přiblížit? Roman Blaha je toho názoru, že u Bruins zkrátka v roce 2011 vše až abnormálně klaplo tak, jak mělo. „V Bostonu mu to prostě sedlo. V Timu Thomasovi měl výborného gólmana, který navíc chytil neskutečnou formu. Když máte brankáře, který chytá jako kandidát na Vezina Trophy, je to pro celý tým obrovské povzbuzení. Taky není na škodu, když máte v týmu osobnosti a lídry jako Patrice Bergeron nebo Zdeno Chára. V Edmontonu naopak pokazil, co se dalo. O tom, proč dělal rozhodnutí, která dělal, můžeme jen spekulovat. Když třeba najal Todda McLellana, říkal jsem si, že je to skvělý tah, nakonec to nevyšlo. Těch přehmatů bylo zkrátka hodně.“ Tomáš David jde ve svém porovnání obou Chiarelliho profesních etap ještě dál. „Peter Chiarelli vrátil ve svých dobách Bruins zpět na hokejovou mapu a vyvedl je ze stínu úspěšnějších soků ostatních amerických lig (Red Socks, Celtics). Hokej se ale od té doby změnil a Chiarellimu ujel vlak. Podobně jako Dean Lombardi v Los Angeles sázel na tvrdou hru a snažil se z Oilers udělat důrazný a těžkopádný celek, místo zaměření se na trend rychlosti, výbušnosti a dravého mládí. Podepsání obřího kontraktu s Milanem Lucicem, který má očividně již za zenitem kariéry, budiž toho důkazem.“ Roman Blaha si sice nemyslí, že by současným Naftařům primárně scházela rychlost, ale jinak se svým kolegou ze serveru nhlportal.cz víceméně souhlasí. „Pravdou je, že dnešní doba přeje rychlým a šikovným hokejistům. Když se potom rozhodnete sázet na bijce typu Lucic nebo Kassian, asi to není úplně to pravé.“
Je tedy vůbec něco, za co by si Peter Chiarelli zasloužil v Edmontonu pochvalu? Dejme znovu slovo Romanu Blahovi ze serveru nhlnews.cz „Určitě za některé draftové volby. Samozřejmě pomineme-li McDavida, draftovali Oilers v posledních letech skvělé gólmany. Olivier Rodrigue vypadá velmi zajímavě, ale osobně nejvíc věřím Stuartu Skinnerovi. Oilers o něj hodně stáli a dělali všechno pro to, aby jej na draftu získali. Navíc je to „místní“ kluk z Alberty. Loni v play-off WHL za Swift Current Broncos chytal parádně a dovedl je k titulu. Další volby, které se podle mého docela povedly, jsou Kailer Yamamoto, Tyler Benson, Ethan Bear. Ironií osudu je navíc fakt, že Bruins za uvolnění Chiarelliho obdrželi draftovou kompenzaci a vybrali si Jacka Studnicku. Tomu já předpovídám skvělou budoucnost. Medvědi v něm podle mého získali nového Patrice Bergerona.“
Chiarelliho vyhazovem však nejsou Oilers rozhodně z nejhoršího venku. Naopak teď by teprve měl začít ozdravný proces celé organizace. A že se může jednat o proces bolestivý a dlouhodobý si myslí i Petr Novotný z renomovaného magazínu ProHockey. „Bývalý manažer a nynější expert stanice Sportsnet Brian Burke odhaduje, že kompletně rozebrat (což je podle něj nutné) a znovu složit Oilers zabere minimálně šest let. Jestli má pravdu, tak by dějiny hodnotily Chiarelliho jako jednoho z nejhorších generálních manažerů, který kdy v Edmontonu působil.“ V podobně pesimistickém duchu vidí nejbližší budoucnost slavnějšího klubu z Alberty i Tomáš David. „Dle mého názoru Chiarelli Olejářům jednoznačně ublížil a ti musejí opět začínat téměř od nuly. Na nového architekta týmu čeká spousta práce.“
A kdo by oním novým architektem Oilers mohl nakonec být? Se zajímavým tipem a se špetkou naděje na lepší časy přišel na závěr našeho povídání Roman Blaha. „Těžko říct, co bude následovat. Uvidíme. Pokud jde o Chiarelliho nástupce, myslím, že solidní šance má Mark Hunter, dobrou volbou by byl také Mike Futa. Myslím si, že Oilers by měli důkladně pročistit vzduch v celé organizaci a začít jinak. Nostalgie je hezká věc, ale je načase přetrhat vazby s minulostí a už se nevracet ke jménům jako MacTavish, Lowe a další. S jedinou výjimkou. Existuje jeden člověk, který je synonymem Oilers a prostě k této organizaci patří. A tím člověkem není nikdo jiný než Velký. Pokud se má Gretzky někdy vrátit do NHL na plný úvazek, kde jinde než v Edmontonu? Otázkou je, jestli je na to teď ta správná chvíle.“