Po chudém včerejšku, kdy se v NHL hrál jediný zápas, dnes si fanoušek přijde na své. Na programu je totiž celých 13 zápasů. Mezi nimi i souboj Anaheimu s Edmontonem. Zatímco Anaheimu se vrací z tripu domů, Edmonton ten svůj v Kalifornii načíná. Ducks jsou pro Oilers neoblíbeným soupeřem. Z posledních deseti vzájemných zápasů se Edmonton radoval pouze jednou a bylo to téměř před rokem. Nyní Oilers prohráli třikrát za sebou a i když herně nepropadli, nezískali ani bod. Přesto jsou ale stále v čele Pacifické divize a budou chtít si místo před svým divizním sokem udržet. Zajímavý je fakt, že poslední tři vzájemné zápasy včetně jednoho přípravného skončily shodným výsledkem 2:1 pro Ducks. Čísla mluví celkově proti Oilers, ale čísla jsou pouze jen čísla. Vzepře se jim dnes Edmonton proti Anaheimu?
Anaheim letos nezačal tak suverénně jak jsme u něj zvyklí. Nový nebo spíše staronový trenér Randy Carlyle je zpět u kormidla a jeho další štace pro něj nezačala nijak zářivě. Anaheim první čtyři zápasy sezony prohrál a prakticky od začátku se začalo spekulovat o správném tahu opětovném angažování zkušeného Carlylea. Jemu se ale nedá upřít fakt, že s týmem získal v roce 2007 Stanley Cup. Anaheim se pomalu začíná zlepšovat, ale jeho styl je zatím poněkud nečitelný. Dokonce i dvě nerozlučná útočná dvojčata Getzlaf s Perrym už hráli několikrát od sebe.
Nejistá je i sázka na talentovaného gólmana Johna Gibsona. Ten zatím nijak neoslňuje a jeho čísla také nejsou závratná. Průměr 2.68 gólu na zápas a procentuální úspěšnost 0.902% o tom svědčí. Bývalá jednička Frederik Andersen je v Torontu a dvojka Jonathan Bernier zatím dostává velmi málo prostoru. Bernier ale pokud prozatím nastoupil, rozhodně nezklamal a je možné, že dnes dostane šanci. Stejně tak je možné, že Gibsona dokáže i vytlačit z brány. Že je to kvalitní gólman víme a jeho štace v Torontu budiž zapomenuta.
V produktivitě se Anaheim zatím drží v NHL v průměru. Neoslňuje, ale nijak neztrácí, Jejich skóre 41:40 je toho důkazem. Tabulku týmové produktivity tradičně vede duo Perry – Getzlaf. Střelec Corey Perry ale zatím spíše jen nahrává a prozatím dokázal vstřelit pouhé 4 góly, což u něj znamená rozhodně podprůměrný výkon. Getzlaf i zatím drží průměr bodu na zápas. Zle si nevede Ryan Kesler, který má zatím oproti loňsku dobrý start a zaznamenal zatím 12 bodů. Překvapením jsou zatím kvalitní výkony mladého švéda Rickarda Rakella, který v sedmi zápasech zaznamenal stejný počet bodů. Rakell letos dostává od Carlylea více prostoru než od Boudreaua a vede druhou přesilovkou formaci teprve ke Ducks.
Teprve ke svému čtvrtému zápase v sezoně nastoupí švédský obránce Hampus Lindholm, který se dlouho nemohl s Ducks dohodnout na novém kontraktu. Nyní začíná ve třetí obranné dvojici. S Lindholmem se ale počítá do přesilovkových formací, kde může využít své ofenzivní schopnosti. Trenér Randy Carlyle nebude mít k dispozici dva zraněné hráče. Obránce Simone Desprese a útočníka Nata Thompsona.
Sestava Ducks:
Fowler – Manson
Stoner – Vatanen
Lindholm – Bieksa
Ritchie – Getzlaf – Perry
Cogliano – Kesler – Silfverberg
Cramarossa – Vermette – Rakell
Garbutt – Sgarbossa – Boll
V brance nastoupí John Gibson.
V Edmontonu pomalu ale jistě opadá euforie ze začátku sezony. Velký náskok, který si totiž Oilers v tabulce vytvořili, posledními výsledky zase ztratili a Západní konference je nyní velmi vyrovnaná. Dvě prohry nyní může znamenat pád prakticky až na desáté místo. Přesto se nedá mluvit o výrazném herním úpadku. Spíše je nyní víc zřejmé, že jakkoliv jsme měli v některých zápasech štěstí, teď ho prostě měli pro změnu soupeři. Přes prohry totiž nikdy Edmonton nebyl očividně horším týmem. Jediné co je očividné, že formace si zatím ještě úplně nesedly. Také trenér McLellan si toho už všiml. Například během minulého zápasu s Rangers vedle Connora McDavida postavil ve formě hrajícího Tylera Pitlicka na úkor Jordana Eberleho. První formace ale nebude nejspíše tou, která by potřebovala přeházet. Trio Maroon – McDavid – Eberle si herně sedlo a mohlo by se už ustálit. Zejména výměna Maroona za nevýrazného Lucice se hodně povedla. Maroon je oproti Lucicovi lépe bruslícím hráčem a také techničtějším. Myslím, že McDavid takovéto vlastnosti k sobě spíše potřebuje. Maroon přitom ale nepostrádá tvrdé prvky, které by po boku McDavida také neměly chybět.
Milan Lucic měl dobrý start, ale v posledních zápasech uvadá. Po boku Draisaitla ve třetím útoku to jaksi není ono. Přitom i Leon Draisaitl nemůže najít formu z minulé sezony, kdy do NHL vletěl jako vítr. Během posledních deseti zápasů zaznamenal pouze gól a asistenci a to je na hráče jeho kalibru hodně málo. Draisaitlova hra nejvíce vyniká v přesilovkách, které se sice týmu nedaří proměňovat, nedá se ale mluvit o tom, že by v nich Oilers nic nepředvedli. Také Draisaitl by nejspíše potřeboval vyměnit partnery ve formaci a podle mne by měl trenér McLellan znovu vrátit myšlenku se kterou Draisaitl do sezony vstupoval. Totiž zkusit ho postavit na pravé křídlo první nebo druhé formace ať už vedle McDavida nebo Nugenta-Hopkinse, kteří by jeho hře mohli být blíže. Také Nugent-Hopkins je zatím co se týče produktivity daleko za očekáváním. Pokud by ale k sobě dostal Draisaitla nebo Eberleho, mohlo by to pomoci všem. Trenér Todd McLellan se dokonce už vyjádřil ve stylu, že dát Eberleho zpět k Nugentu-Hopkinsovi je vzhledem k bývalým úspěchům (kdy s nimi ještě hrával Taylor Hall) docela věcné.
Benoit Pouliot zatím také nemá formu, navíc se nad ním stahují mračna. Pouliot bývá často zbytečně vylučován a s 18 trestnými minutami je zatím nehorší z týmu. Jeho produktivita také navíc není nijak slavná. To samé se dá napsat i o Jessem Puljujarvim. Jemu se určitě nedá upřít snaha, ale je stále velmi nezkušený a i když někdy ukáže opravdu velmi pěkné momenty, někdy je naprosto neviditelný. Dle mého by měl trenérský tým stále přemýšlet o tom, zda by pro Puljujarviho a pro tým přecejen nebylo lepší, kdyby odehrál alespoň část sezony na farmě a nabral nějaké zkušenosti.
V zápase s Rangers se do sestavy vrátil zraněný Zack Kassian a byl na ledě hodně vidět. S týmem už trénuje většina zraněných hráčů. Na trip do Kalifornie odletěli dokonce i Fayne, Hendricks, Caggiula a Davidson. Údajně je ale málo pravděpodobné, že některý z nich na některém ze tří venkovních zápasů nastoupí. Návrat Hendrickse a Caggiuly (který by měl dokonce v NHL debut) je ale v očích fanoušků Edmontonu hodně očekávaný a tito hráči by mohli hodně pomoci zlepšit výkony. Také obránce Davidson by se trenérům už velmi hodil. U Krise Russela je totiž situace zatím nejasná a obranné řady by potřebovaly nutně posílit. 22 gólu z posledních 7 zápasů je totiž docela dost. I Talbotovo kouzlo se ztratilo, i když mu nelze přičítat obdržené góly. Většinou totiž tým podržel. Jeho těžce nabytá čísla ale začínají uvadat spolu s týmem. Za oněch 7 zápasů se například Talbotova procentuální úspěšnost nedostala nad onu hranici 0.9% a to není dobrá vizitka. Jak jsem již ale psal, z drtivé většiny to není přímo Talbotova vina, takže doufejme, že mu tým bude pomáhat daleko více a že se dokážeme dostat do takové formy, v jaké jsme sezonu začali. Totiž perfektní obrana a skvělá produktivita.
Proti svým bývalým spoluhráčům nastoupí Patrick Maroon, kterého jsme získali z Anaheimu v závěru loňské sezony. Na opačné straně je také jeden hráč se zkušenostmi z druhého tábora a to Andrew Cogliano, který za Edmonton nastupoval v letech 2007-2011.
Sestava Oilers:
Klefbom – Larsson
Sekera – Benning
Nurse – Gryba
Maroon – McDavid – Eberle
Pouliot – Nugent-Hopkins – Pitlick
Lucic – Draisaitl – Puljujarvi
Lander – Letestu – Kassian
Slepyshev
V brance nastoupí Cam Talbot.
Zápas v Honda Center v Anaheimu v Kalifornii je spolu s tím, který hrajou Rangers ve Vancouveru z celého dnešního programu až úplně poslední v pořadí. Začíná ve 4:00 SEČ.