Jako každý rok se 1.července otevírá trh s volnými hráči. Zatímco loni byl celkem klid, letos se strhla lavina. Může za to i nedávný rozšiřovací draft. Už se zahájením v 18 hodin SEČ se vynořila se smršť podpisů. Manažeři totiž už se spoustou hráčů byli domluveni předem a hned jak se trh otevřel, smlouvy byly jen oficiálně zpečetěny a zveřejněny. Působiště mění řada zajímavých jmen a i Peter Chiarelli už o sobě dal na trhu vědět, i když zatím jde o hráče, se kterými se počítá spíše okrajově.

ODCHODY:

Již převčírem byl ze smlouvy vykoupen Benoit Pouliot, který měl s Edmontonem kontrakt ještě na dvě sezony s ročním příjmem 4 miliony dolarů. Nyní po vykoupení bude Pouliotova smlouva ukrajovat z platového stropu cca 1,3 milionu dolarů a to po 4 nadcházející sezony až do roku 2021. Pouliot dlouho bez práce nezůstal. Sáhlo po něm Buffalo, se kterým podepsal roční kontrakt na 1,15 milionu dolarů. Navíc si vydělá bokem ještě to, co mu bude vyplácet Edmonton. Pouliot bude tedy v NHL nastupovat již za sedmý klub. V Edmontonu během tří sezon odehrál 180 zápasů, vstřelil 41 gólů a přidal 43 asistencí. V play off ve 13 zápasech nebodoval. Asi je většina lidí rádo, že Pouliot odchází, protože jeho výkony v minulé sezoně nebyly ideální a v porovnání s jeho platem už vůbec ne. Ale jeho dvě první dvě sezony v klubu se nedají brát jako špatné a nebylo by spravedlivé na Pouliota jen házet špínu. Pouliot Edmontonu během těchto sezon týmu odvedl kvalitní služby a za ty bychom mu měli přát štěstí. A když teď to pro něj bylo trápení, v novém klubu se může opět nastartovat k lepším výkonům.

Naopak zklamáním je a musí být odchod mladého perspektivního útočníka Tylera Pitlicka. Ano, Chiarelli jej neochránil už během rozšiřovacího draftu, takže se mohlo čekat, že s ním moc nepočítá. Přesto se ale čekalo, jestli jej ještě přecejen nepodepíše jako volného hráče. Těžko říci, jestli nabídku dostal nebo ne, každopádně dostal ji i od Jima Nilla z Dallasu a s Edmontonem se tak loučí. Jeho smlouva je na 3 roky s 1 milionem ročně. Pitlick byl Edmontonem vybrán v roce 2010 ve druhém kole draftu z 31 místa, přičemž jedničkou draftu byl tehdy Taylor Hall. Do sestavy Oilers se natrvalo prosadit nedokázal, jenže loni k tomu byl tak blizoučko. Když se do ní konečně probojoval, začal dávat góly, předvádět velmi dobré výkony, evidentně si věřil. Jenže pak přišlo ono osudné zranění kolene – přesněji přetržené křížové vazy a předčasný konec sezony. Pitlick tak vypadl ze sestavy a přestalo se s ním i počítat. Je to škoda, protože myslím, že loni právě nastal čas, kdy Pitlick ukázal, co v něm Oilers mají. Nyní to tedy bude moci dokázat v Dallasu pod přísným trenérem Kenem Hitchockem. Tyler Pitlick v Edmontonu odehrál během 3 sezon 58 zápasů, vstřelil 11 gólů a přidal 3 asistence.

Další odchod a další volný hráč a stejně jako Pitlick také Američan, obránce Jordan Oesterle. Tady se asi s odchodem počítat dalo. Oesterle se do sestavy Edmontonu nikdy neprosadil a ani ve farmářských klubech Bakersfieldu a předtím v Oklahomě nepatřil mezi kdovíjaké tahouny. I na farmě v AHL navíc čekají na šanci mladší hráči a když se neprosadíš, tak jdeš, tak jednoduché to prostě v zámoří je. Oesterle loni dokonce v prvním mužstvu nastoupil pouze ve dvou zápasech. Po skončení kontraktu se stal volným hráčem a na trhu po něm sáhl Stan Bowman z Chicaga. Oesterle od něho obdržel dvouletý kontrakt s cap hitem 650 000 dolarů. Oesterle během tří sezon odehrál v Edmontonu 25 zápasů, ve kterých neskóroval. Připsal si 6 asistencí.

PŘÍCHODY:

A teď z opačného soudku. Roční smlouvu s cap hitem 700 000 dolarů s Oilers podepsal útočník Ty Rattie. To je zajímavé jméno a na něj jsem zvědavý. Rattie byl draftován St.Louis Blues jako 32 v pořadí ve druhém kole. Jen o jedno kolo předtím byl jako 31 Edmontonem vybrán David Musil. Stím se ale nejspíš už v týmu nesejde, protože Musil je stále volným hráčem a nevypadá to, že by mu Chiarelli nabídl novou smlouvu. Sejde se ale tu ale hned s pěticí hráčů, kteří v roce 2011 draftem stejně jako on prošli. Jedničkou byl Ryan Nugent-Hopkins. Ještě v prvním kole byli dalšími Adam Larsson, Ryan Strome a Oscar Klefbom. Je ještě doplňuje čtyřkolový Dillon Simpson. Rattie byl kdysi jedním z nejlepších hráčů WHL. Mezi lety 2010-2013 měl skvělé statistiky. Velmi dobře si vedl i na farmě St.Louis v AHL, v týmu Chicago Wolves. Tento tým se ale stal nakonec jeho hlavním působištěm v budoucnosti. Trenér Blues, ken Hitchcock Rattiemu nikdy nedal tolik šancí, aby dokázal předvést své umění. Za vše mluví jeho starty za první tým St.Louis. Od roku 2013 za Blues celkem nastoupil pouze k 30 zápasům.

V lednu letošního roku byl dokonce umístěn na Waiver, odkud si ho stáhli Carolina Hurricanes. Tam odehrál pouhých 5 zápasů, aby si ho opět přes Waiver během necelého půldruhého měsíce Blues stáhli zpět. Rattie si už ale v NHL nezahrál. Rovnou putoval do AHL opět k Wolves. Po sezoně se stal volným hráčem a nyní je tedy nově hráčem Edmontonu. Rattie není z největších hráčů. Nehraje silový hokej, je to ryze technický hráč. Jeho hodnocení tkví v tom, že je prý velmi dobrý na puku a dokáže se skvěle uvolnit. Má navíc velmi dobrou a hlavně přesnou střelu. Jeho statistiky z AHL i WHL jsou opravdu velmi dobré. V NHL šancí dostal poskrovnu a tak uvidíme, jestli se Ty Rattie uchytí v Edmontonu. Je mu 24 let a potenciál má, tak proč by nemohl. Peter Chiarelli asi ví, co dělá.

Pak je tu několik podpisů hráčů, s kterými se počítá spíše na farmu. Nejzajímavější jméno je obránce Ryan Stanton. Ten má v NHL odehráno už 120 zápasů, převážně ve Vancouveru, kde jich odehrál 118. Po jednom startu si připsal ještě v Chicagu a ve Washingtonu. Jako člen Hawks dokonce v roce 2013 zvedl nad hlavu Stanley Cup. Vzhledem k tomu, že ale odehrál jen jediný zápas, jeho jméno na poháru není. Stanton v minulé sezoně nastupoval za San Antonio Rampage a Cleveland Monsters. Tady se s ním počítá spíše do Bakersfieldu, ale měl by se pohybovat na hraně mezi AHL a NHL a Edmonton by v něm mohl mít solidní záskok v případě zraněních. Jeho dvoucestná smlouva je na dva roky. Dalším hráčem, taktéž obráncem je syn klubové legendy a nyní viceprezidenta klubu Kevina Lowea – Keegan Lowe. Ten byl jako talent Edmonton Oil Kings draftován v roce 2011 Carolinou, za kterou si v NHL zahrál ve 2 zápasech.

Další hráč, tentokrát křídelní útočník Mitch Callahan byl draftován v roce 2009 Detroitem, za který si zahrál v NHL v 5 zápasech. Od roku 2011 až dosud odehrál většinu zápasů na farmě Red Wings v klubu Grand Rapids Griffins. Pak je tu pravé křídlo Brian Ferlin, který byl v roce 2011 draftován Bostonem, za který si zahrál v 7 zápasech. A ještě centr Grayson Downing, který už patřil Minnesotě a Arizoně. Z NHL zatím zkušenosti nemá. Posilujeme i na pozici brankáře. Do Bakersfieldu přichází pořízek Eddie Pasquale, který naposledy rovněž hrál za Griffins. Pasquale byl draftován taktéž v roce 2009 Atlantou Thrashers, poté patřil jejich následníkům Winnipegu a pak ještě Detroitu. NHL si ale nezahrál, pomineme-li kemp. Do Bakersfieldu se s ním počítá jako s parťákem k Nicku Ellisovi.

Tož zatím vše. Ještě se ale pojďme ohlédnout za bývalými Olejáři.

Brankář Anders Nilsson se vrací do Pacifické divize. Bude tu hrát u našeho rivala Vancouver Canucks. S nimi podepsal dvouletou smlouvu s ročním příjmem 2,5 milionu dolarů. Nilsson odehrál loňský ročník v Buffalu a vedl si velmi dobře a ukázal, že potenciál v něm je velký a že jeho začátky v Edmontonu, kdy také podával velmi dobré výkony, nebyly náhodné. O jeho kariéře v KHL ani nemluvím. V Buffalu měl loni procentuální úspěšnost zásahů 0,923 % a to je velmi slušné. Ve Vancouveru má velkou šanci se prosadit, protože klub opouští dosavadní jednička Ryan Miller a v klubu tak budou dva Švédové Nilsson s Jacobem Markstromem.

Působiště mění i Sam Gagner a to po povedené sezoně v Columbusu, kde se mu povedlo opět vzkřísit svoji upadající kariéru. V 81 zápasech v hlavním městě Ohia zaznamenal 50 bodů, což je jeho životní maximum. Ani za 7 let v Edmontonu padesátku nikdy nepřekonal. Gagner se v jednom týmu sejde s Nilssonem, protože i on se stěhuje do Britské Kolumbie do týmu Canucks. Gagner byl za své výkony také daleko lépe oceněn, než tomu bylo dosud. Od manažera Jima Benninga obdržel tříletý kontrakt na 3,15 milionu dolarů ročně.

Nové kontrakty si vysloužili Magnus Paajarvi-Svensson a Justin Schultz. Paajarvi-Svensson hraje v St.Louis Blues od roku 2013, kdy byl součástí výměny za Davida Perrona, se kterým se paradoxně loni sešel v týmu Blues. Během čtyř sezon si v St.Louis nikdy nevydobil stálé místo v sestavě. Loni ale ve 32 zápasech dokázal vstřelit 8 gólů a to není špatné a v Blues si řekli, že to s ním ještě zkusí. Podepsali s ním tedy nový roční kontrakt na 800 000 dolarů.

To Justin Schultz, ten je na tom o poznání lépe. Obránce, který byl v Edmontonu pokládán za obrovský talent – on jím opravdu byl, měl vždycky útočné choutky a i u Oilers to ostatně vždy dokazoval. Míval ale problémy s bráněním a nejspíš i smůlu na trenéry a bůhví na co ještě. Po výměně do Pittsburghu na začátku loňského roku (za 3 volbu v draftu 2016) viditelně pookřál a nyní je jedním z elitních obránců Pens. Při neustálých zraněních Krise Letanga dostává Schultz na ledě hodně prostoru, dostává důvěru a tu vrací plnými doušky. Není to jen o jeho bodovém příspěvku, který je skvělý. V loňské sezoně během 78 zápasů základní části 51 bodů, v play off za 21 zápasů 13 bodů. Schultz se výrazně zlepšil i v defenzivní činnosti a to byl jeho největší handicap. Inu, pro něj angažmá snů. A dva Stanley Cupy z oněch dvou let jsou tou největší třešinkou. Schultz nyní podepsal s Pens lukrativní tříletou smlouvu, přičemž ročně bude pobírat 5,5, milionu dolarů.

To samozřejmě neznamená, že je všeho konec. Uvidíme, co přinesou další dny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *