Trip po Východním pobřeží zatím probíhá nad očekávání dobře. Po výhrách nad Islanders a Devils dnes přijde na řadu další tým z těsné blízkosti, Rangers. S těmi se Oilers naposledy utkali již před dlouhým rokem. V listopadu minulého roku spolu oba kluby sehráli během jedenácti dní dva zápasy, ve kterých byli stoprocentně úspěšní Rangers. Co se týče dlouhodobějšího hlediska, tak od roku 2010, kdy spolu tyto dva týmy odehráli deset zápasů, ve čtyřech byl úspěšný Edmonton, v šesti Rangers.
Oilers nad Rangers naposledy zvítězili v bláznivém utkání 12.prosince roku 2015. Možná si ještě pamatujete tenhle strhující zápas, kdy se oba týmy přetahovali o vítězství od začátku až do samotného konce. V závěru tehdy v 59 minutě Oilers vedli 5:4, když Rick Nash vyrovnával. Jen pár vteřin poté strhnul vítězství na stranu Oilers Taylor Hall a do prázdné branky pak pečetil Lauri Korpikoski, který tím kompletoval svůj hattrick. To bylo tedy naposledy. Nebylo by špatné v Madison Square Garden opět trochu loupit.
Hráči se prý na dnešní zápas ve slavné aréně těší. Vyjádřil se k tomu třeba Darnell Nurse: “Určitě jste slyšeli spoustu příběhů o hrách a událostech, které se odehrály v této budově, takže je pěkné mít tu možnost sem přijet a v sobotu odpoledne si tu zahrát.“
Tak jako se to Edmontonu povedlo v prvních dvou zápasech probíhajícího tripu. Nejdřív jsme zavítali do Brooklynu, kde sídlí New York Islanders. Ty jsme porazili v prodloužení 2:1. O naše góly se zasloužila dvojice Draisaitl – McDavid. V tomto zápase měli navrch sice domácí, ale Oilers se podařilo nakonec 2 body vybojovat. Kolik jsme ale předtím odehráli zápasů, kdy jsme soupeře výrazně přestříleli a přesto jsme nebrali ani bod? Muselo se to už také otočit na druhou stranu. V tomto zápase poprvé jako soupeř nastoupil Jordan Eberle, který vstřelil jediný gól Islanders a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Poté se tým Edmontonu přesunul z Brooklynu do Newarku, kde mají svůj domov New Jersey Devils. Ti jsou letos jedním z překvapení ligy. Jsou rozjetí, velmi dobře se jim podařilo do týmu zapracovat mladé hráče, kteří důvěru trenéra Hynese oplácejí mírou vrchovatou. Ve včerejším zápase ale také oni s Oilers prohráli. A také v prodloužení, tentokrát 3:2. A opět úřadovala dvojice Draisaitl – McDavid, která rozhodla zápas ve chvíli, kdy už vše směřovalo k nájezdům a 15 vteřin před koncem prodloužení se postarala o další dvoubodový zisk. V tomto zápase to ale už byla vyrovnaná partie a nebýt nějakých chyb, kterých jsme se dopustili, takové drama to zase být nemuselo.
Myslím tím hlavně neuvěřitelně laxní přístup Darnella Nurseho při druhém gólu Devils. Toto se moc nevidí aby v lize jako je NHL hráč podobným způsobem odflákl a vypustil souboj. Doufejme, že toto už se nebude v jeho případě nikdy opakovat! Jinak to ale ze strany Oilers už nebylo tak špatné a je vidět, že se tým se pomalu zlepšuje. V defenzivě tedy rozhodně. Horší to je ale stále s produktivitou. Šance tam jsou, ale efektivita je stále špatná. I když právě v zápase s Devils tam byly pěkné momenty. Ať už krásný gól Antona Slepysheva, zrovna tak pohotový vyrovnávací gól Milana Lucice nebo opravdu výborný výkon Nugenta-Hopkinse, který odehrál velký zápas. Připsal si dvě asistence a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Čili brát z čeho je, jen se už konečně dostat do formy z minulé sezony. Tým je skoro stejný a potenciál v něm tedy je. Taková série vyhraných zápasů by byla v tento moment velmi dobrá pro psychiku týmu, ještě totiž není pozdě na to se dostat zpět mezi elitu.
V tabulce Západní konference jsme nyní sice stále na předposledním místě, jenže na Vegas, které je spolu s Winnipegem na třetím, potažmo čtvrtém místě ztrácíme pouhých šest bodů, čili tři zápasy a to není tak špatné. Pak je to tam natěsnáno jeden tým za druhým a jediná prohra stačí, aby tým z pátého místa klesnul na dvanácté, tak je to nyní vyrovnané.
Novinkou je povolání Jesseho Puljujarviho do prvního týmu. Puljujarvi zatím v deseti zápasech za Bakersfield Condors v AHL vstřelil jeden gól a přidal čtyři asistence. To není sice žádná sláva, ale ani Leon Draisaitl předloni na vstupoval do sezony jinak. Ten tehdy v šesti zápasech vstřelil gól a přidal jednu asistenci. Poté po sérii zranění dostal šanci v dresu Edmontonu, té se chytil za pačesy a Oilers už nikdy neopustil a nyní je lídrem týmu. Proč by se historie nemohla opakovat?? Pokud Puljujarvi dokáže zúročit svůj nezpochybnitelný talent, může být pro Oilers obrovskou posilou. Tím spíše, když na pravé straně to není zrovna žádná sláva. Samozřejmě pokud pominu skvělého Draisaitla, tak Kassian je bez formy, finové Jokinen a Pakarinen jsou prakticky neviditelní, Caggiula se sice trochu zlepšuje, ale také se nedá mluvit o nějaké výrazné podpoře produktivity. Puljujarvi by nám tak vytrhl trn z paty. Samozřejmě ale také musí dostat dost prostoru a důvěru od trenéra McLellana a té šance se chytit. Předtím to nedokázal.
Puljujarviho pozvánka o patro výše je samozřejmě důsledkem nepříjemnějších věcí. Je tím zranění Antona Slepysheva. Konkrétně má jít o zranění třísel, které utrpěl v zápase s New Jersey. Slepyshev proto odehrál jen 10 minut a poté už se do zápasu nevrátil. Nyní byl umístěn na listinu zraněných hráčů, kde bude nejméně tři nadcházející zápasy. Díky tomu se tak uvolnilo místo pro Puljujarviho. Je to ale škoda, protože Slepyshev, který začal dostávat více prostoru se jevil dobře a jeho forma stoupala. Doufejme tedy, že ho Puljujarvi přinejmenším zastoupí. Trenér McLellan tomu věří: “Uvidíme, jestli se mu podaří zapracovat na některých věcech, o které jsme ho požádali, tedy aby zlepšil obrannou hru a forchecking.“ Během včerejšího tréninku ve druhé formaci zaskakoval Jujhar Khaira a je prý pravděpodobné, že právě vedle Nugenta-Hopkinse a Lucice by měl dostat šanci právě Puljujarvi. Ještě ale není jiesté, jestli se tak stane už dnes, nebo v zítřejším zápase ve Washingtonu.
Prozatím stále je veden jako zraněný hráč i Drake Caggiula, který se pro změnu zranil v zápase s Islanders. Také on stihl odehráj jen 10 minut než odešel předčasně do kabin. Caggiulovi se stalo osudným zblokování střely. Rentgenové vyšetření ukázalo, že jeho noha není zlomená, ale jen pohmožděná a tak by jeho absence neměla být dlouhá. Jeho dnešní start je ale nejistý.
Produktivitu Edmontonu vede s 18 body Connor McDavid. Druhý je Leon Draisaitl s body 12. Třetí Ryan Nugent-Hopkins má bodů 11, čtvrtý Patrick Maroon bodů 10 a pátý Milan Lucic 9. Pak je už poněkud prázdno.
Již dopředu je potvrzený start našeho brankáře Cama Talbota. Aby také ne, když bude chytat proti svému bývalému týmu, kde po dvě sezony kryl záda svému učiteli Henriku Lundqvistovi. Talbot po rozpačitém startu sezony začíná získávat jistotu a v posledních zápasech byl týmu velkou oporou. K Talbotovi opět pár slov Darnell Nurse: “Byl skvělý. Myslím, že jeho hra mluví sama o sobě. Pokaždé, když jsme potřebovali velké zásahy, on tam byl a to je, proč jsme ty dva zápasy vyhráli.“ K očekávanému souboji žáka se svým bývalým učitelem Lundqvistem se vyjádřil i samotný Cam Talbot: “Je to vždy bitva. On je jeden z nejlepších hráčů všech dob a není snadé ho v jakékoliv situaci porazit. Teším se znovu na tuto výzvu.“
V Západní konferenci jsou pouze dva týmy, které inkasovaly více, než 50 gólů a to jsou Colorado a Arizona, ta už dokonce překročila hranici 70 obdržených gólů. Zajímavé je, že na Východě je jich daleko více a tamní týmy inkasují daleko více gólů. V minulosti tomu bylo přitom většinou naopak. Samozřejmě je to zatím jen průběžný stav, ale i tak je to zajímavé. Na Východě už 60 nebo přes 60 gólů inkasovaly týmy Toronta, Pittsburghu, Montrealu a Floridy. Přes 50 je to Ottawa, Washington, Islanders, Buffalo a náš dnešní soupeř Rangers. Ti začali sezonu velmi rozpačitě. Z prvních osmi zápasů jich prohráli sedm! Až koncem října se začali zlepšovat a nyní mají sérii pěti vyhraných zápasů v řadě! Čili pro Edmonton výzva jako hrom. Ale New Jersey také hráli velmi dobře a dokázali jsme je porazit dvakrát za sebou.
Gólmanská hvězda Henrik Lundqvist, který je dlouholetou stálicí ve svatyni Rangers pomalu uvadá a nejspíš je načase, aby se klub pomalu poohlížel po někom mladším. Loňskou sezonu Lundqvist končil s průměrem 2.74 a 0.910% v úspěšnosti zásahů. Přitom dostával na jeho poměry dost laciných gólů. Letos je to ještě horší. Průměr 2.99 a zásahy na 0.903% jsou toho důkazem, pokud se budeme bavit jenom čísly. Jak jsem ale psal, Lundqvist nemá úplně čisté svědomí v obdržených gólech ani v této sezoně a to u něj zvykem nikdy nebývalo. Jako dvojka je nyní v Rangers Ondřej Pavelec, který odchytal necelé 4 zápasy s průměrem 3.64 a zásahy 0.887%, což jsou čísla přímo hrůzná.
Produktivitu Rangers vede Mika Zibanejad s 18 body. O 2 body méně má předsezonní hvězdná posila, obránce Kevin Shattenkirk, který je také členem prvního přesilovkového komanda. 15 bodů má J.T.Miller. Za Rangers nastoupí David Desharnais, který ke konci sezony pomáhal Oilers. Když si něj vzpomeneme, hlavně jeho přínos na vhazování byl velmi užitečný. V létě se stal volným hráčem a podepsal v New Yorku. Zde je centrem ve třetí formaci a jeho výkony nejsou špatné. Zatím zaznamenal 8 bodů v 17 zápasech. Kdysi obávaný kanonýr Rick Nash zatím vstřelil 4 góly a přidal 3 asistence. Pokračuje tak v nevýrazných výkonech z posledních sezon. Hráč, který byl schopen zaznamenat okolo 60-70 body za sezonu si předloni připsal pouze 36 bodů, loni 38 bodů.
Týmu stále z ředitelského křesla vévodí Edmontonská legenda Glen Sather. Trenér Alain Vigneault je na lavičce Rangers už pátou sezonu. K dispozici má téměř kompletní kádr, protože jediný otazník visí pouze nad startem útočníka Boo Nievese, který ale stejně není stálým členem sestavy.
Zápas začíná v příznivých 7:00 SEČ a je vysílán na stanici Nova Sport 1, takže večer všichni u televize a držet palce a fandit!