Christian Pagnani se na serveru oilersnation.com zamyslel nad otázkou, jakou roli by příští sezoně mohla v kádru Oilers sehrát čerstvá posila Tobias Rieder. Článek jsem volně přeložil a pokusil se do něj vnést i pár svých poznatků a názorů.
Pětadvacetiletý odchovanec německého Landshutu se vrací do klubu, který jej v roce 2011 draftoval a jehož dres dosud v NHL paradoxně nikdy neoblékl. Oilers totiž Riedera poslali v roce 2013 do Arizony ještě před tím, než odrostl juniorským bruslím. V kanadské juniorce, konkrétně v OHL, strávil šikovný útočník v dresu Kitchener Rangers celkem tři sezony.
Rieder je útočník, který by měl mít na to, stát se plnohodnotným členem prvních dvou útočních formací Oilers a také speciálních týmů na přesilové hry či na oslabení. Zejména pro hru v početní nevýhodě by měl patřit k vítaným posilám, neboť tato dovednost v uplynulé sezoně rozhodně nepatřila mezi přednosti klubu z Alberty (25. místo z celé NHL). Rodák z Bavorska může dále Naftařům nabídnout rychlost a dobré bruslení a naopak jeho samotného jistě bude lákat možnost souhry s jedním z nejtalentovanějších centrů, vedle kterého bude mít kdy možnost nastupovat. Kromě krátké epizody v Los Angeles, kde se potkal s Jeffem Carterem a Anze Kopitarem, nikdy neměl příležitost nastupovat po boku skutečných hvězd. Většinu své profesionální kariéry oblékal dres Arizony, kde při vší úctě k pouštním psům hrál s řadou spíše průměrných hráčů.
Na postu pravého křídla zeje v Edmontonu poměrně velká díra a Rieder by tak celkem snadno mohl skončit vedle Connora McDavida nebo vedle Leona Draisaitla. V současné době mají Oilers na pozici pravého křídla k dispozici tyto útočníky: Ty Rattieho, Jesse Puljujarviho, Drake Caggiulu, Zacka Kassiana a možná Kailera Yamamota. Tobias Rieder se z tohoto seznamu jeví jako zdaleka nejzkušenější a nejvhodnější alternace, i díky faktu, že jako jediný ze jmenovaných borců dokázal v jedné sezoně NHL nasázet alespoň 15 branek a vykázat hraniční 30ti bodovou sezonu. Edmonton disponuje poměrně slušnou kvalitou a zkušeností na levé straně svých útoků (Nugent-Hopkins, Lucic), ale jak již bylo řečeno, na opačné straně útočné vozby tyto aspekty poněkud chybí.
Z pohledu fanoušků Edmontonu možná není Rieder tím pravým vražedným křídlem, v jehož zisk během okurkové sezony doufali, nicméně má mnohé předpoklady k tomu, aby je mohl na ledě příjemně překvapit. Dalším výrazným benefitem může být Němcova přijatelná gáže ve výši 2 milionů dolarů za sezonu. Po skončení příštího ročníku se tak stane omezeným volným hráčem, a pokud předvede na ledě to, co od něj v Albertě očekávají, může si od Petera Chiarelliho vysloužit dlouhodobou smlouvu. Ze strany generálního manažera Oilers má tedy tohle angažmá smysl a nutno podotknout, že v tomto případě si bývalý architekt Bruins může výjimečně odškrtnout kolonku za dobře vykonanou práci. Klub tím příliš neriskuje a prakticky může za málo peněz obdržet dost muziky (rozuměj gólové produkce).
Slušná výchozí pozice díky slabší konkurenci na postu pravých křídel, ideální věk, přijatelná mzda a vidina spolupráce s parťákem z německé reprezentace, to vše by mohlo z angažmá Tobiase Riedera v Edmontonu udělat úspěšné spojení.