Poprvé od 7. října 2013 a zápasu proti NJ Devils dokázali Olejáři otočit a vyhrát zápas, v jehož průběhu prohrávali o tři branky. Mimochodem jediným pamětníkem v současném kádru je jeden z velkých hrdinů úterní noci Ryan Nugent-Hopkins, který tehdy přispěl jedním gólem. Na straně poražených tehdy museli hořkou pilulku spolknout takové ikony českého hokeje jako Marek Židlický, Patrik Eliáš či „božský“ Jaromír Jágr. I z toho je vidět, že podobné události se nedějí každý den, ba ni měsíc, dokonce ani rok (celkově to Naftaři v celé své historii dokázali zatím 9x). Ovšem je potřeba tento veliký impuls potvrdit hned dnes doma proti dalšímu tradičnímu rivalovi Bostonským medvědům.
Úterní výhra nad favorizovaným Winnipegem po takovém průběhu je velmi sladká a mohla by tým, a doufejme, že to tak bude, nakopnout k lepším příštím. Ovšem nelze se ihned utápět v bezbřehém optimismu a je potřeba si přiznat, že výkon týmu v prvních dvou třetinách byl velmi slabý. Navíc tím faktorem, který celý zápas otočil ke dvěma bodům pro Olejáře, nebyl zase nikdo jiný, než Connor McDavid (2+2, +2), který de facto vyrovnání obstaral sám. Až poté v prodloužení zasadil demoralizovaným a rozloženým Jets smrtelnou ránu po nádherné individuální akci Darnell Nurse (stal se prvním skórujícím bekem Edmontonu sezony), jemuž puk do jízdy přiťukl Ryan Nugent-Hopkins (0+3, +3). Trvalo tak celých 12 třetin nové sezóny, 242 minut čistého času hry, než Naftaři vymysleli gólovou akci, do níž nebyl zapojen jejich kapitán. Oněch devět gólů v řadě od začátku sezóny, jež dokázal pro svůj tým obstarat, znamenalo překonání rekordu detroitského Adama Oatese z počátku sezóny 1986-87, jehož série tehdy čítala sedm branek. Sám McDavid k tomu poznamenal: „Víte co, nejsem na to příliš hrdý, nemyslím, že je to statistika, kterou bychom se měli nějak pyšnit. Je to, jak to je, na konci jsme našli způsob, jak vstřelit gól, takže už se o tom nemusíme bavit.“
Pozitivní určitě je, že svoje premiérové branky v sezoně zaznamenali Ty Rattie a Jesse Puljujärvi, premiérový kanadský bod si pak připsal jako teprve druhý bek týmu Oscar Klefbom, což při jeho herním vytížení také není statistika k přílišnému chlubení. V celku solidně, i přes 4 inkasované góly zachytal Cam Talbot. Tým měl v zápase 100% přesilovku a ze tří oslabení ubránil hned dvě. K zamyšlení do dalších bojů je rozhodně výkon obrané dvojice Matthew Benning – Jason Garrison. Těm zápas vůbec nevyšel a zejména prvně jmenovaný zatím vrší nebývalé množství chyb (v sezoně je na -4). Dá se tak očekávat, že by opět mohl dostat svoji šanci nováček Evan Bouchard. A rozhodně není nad čím jásat ani v ofenzivě, stále platí, že vše musí odtáhnout první útočná trojice, jíž v přesilovkách občas pomohou Leon Draisaitl s Milanem Lucicem. Summa summarum pouhých osm hráčů se zatím podílelo na deseti týmových gólech!
První vlaštovka jistě jaro nedělá, ale doufejme, že úterní obrat byl pro celý tým tím opravdovým impulsem, který roztočí obrátky týmového soukolí do předloňských výšin a vynese postup do kýženého play off.
To Boston zatím šlape, vyhrál čtyři ze svých šesti zápasů a předvádí zatím fantastický ofenzivní hokej. V útoku má obrovskou sílu, ovšem vzadu to, a není to až zase takovým překvapením, trochu skřípe. Po úvodním výbuchu s Washingtonem přišly čtyři pohodové výhry a až v noci na dnešek Bruins opět narazili, a sice na ledě Calgary v poměru 2:5, když selhali zejména v první třetině, kdy se nedařilo téměř nikomu, včetně Tuukky Raska. Ten nakonec celý zápas dochytal a je tak nadmíru očekávané, že ve druhém zápase ve dvou dnech naskočí dnes na led Rogers Place slovenský reprezentační gólman Jaroslav Halák, který zatím svého kolegu ve výkonech výrazně převyšuje a ve dvou nejsledovanějších brankářských statistikách, tj. procentuální úspěšnosti zákroků (96,05) a průměrem branek obdržených na zápas (1,18), je na druhém místě za Ďáblem Keithem Kinkaidem. Navíc proti Oilers zachytal fantasticky již před týdnem v prvním vzájemném zápase sezony, jenž ovládl tehdy domácí Boston v pohodě 4:1.
Obrovskou útočnou sílu Bruins demonstrujme na statistikách první útočné formace. Druhým nejproduktivnějším borcem ligy je zatím se 13 body Patrice Bergeron, mezi střelci je se sedmi zářezy na hokejce celkově druhý český supertalent David Pastrňák a konečně mezi nahrávači najdeme rovněž na druhém místě s 9 asistencemi Brada Marchanda. Klíčové pro dnešní noc je tak ubránit toto trio, ovšem nezapomenout, že v záloze za nimi číhají další skvělí ofenzivní hráči, v jejichž čele stojí David Krejčí (0+5). Zklamáním tak snad zatím mohou být jen výkony komety loňského konce sezony a účastníka posledních OH Ryana Donata, který si zatím připsal je jeden kanadský bod za jeden gól.
V útoku Medvědů moc slabin není, ovšem obraná fáze se zatím nejeví úplně neprůstřelně, a to by snad mohla být výhoda pro domácí hráče. A to uvažme, že defenzivě vypomáhají tak vyhlášení obranáři mezi forvardy jako vskutku všestranný hráč Patrice Bergeron, který se dlouhodobě řasí mezi nejlépe bránící útočníky celé ligy, nebo další velezkušený centr David Backes. Přeci jen jediným známým jménem je v obraných řadách kapitán Zdeno Chára, který však již oslavil 41 narozeniny. Velkým příslibem do budoucna by tak mohly být zatímní výkony amerického dvacetiletého beka Charlie McAvoye, budoucnosti v obraných řadách Bostonu. Coach Bruce Cassidy však evidentně svým zadákům zatím plně důvěřuje a sestavu svých obraných řad od začátku sezony nemění. Dá se však čekat, že do základní sestavy naskočí ihned po svém uzdravení Torey Krug, ovšem v dnešním zápase to rozhodně ještě nebude.
Bruins právě absolvují velmi zajímavý výjezd, neboť všechny čtyři venkovní zápasy v řadě sehrají proti týmům z Kanady. V loni měli oba týmy vyrovnanou vzájemnou bilanci, když vždy slavil tým hostující. Letos Boston doma uspěl, vhozená rukavice je tak na straně Olejářů.
Své budíky si nastavte na 3:00 SEČ, kdy natěšení fanoušci v Edmontonu uvidí první buly sezony v domácím prostředí. Go, Oilers go!