Po delší době byl Peter Chiarelli aktivní na hráčském trhu. Obchodoval s Jeffem Gortonem, generálním manažerem New York Rangers a obchodními artikly byli Ryan Strome a Ryan Spooner. Oba dva se v právě probíhajícím ročníku velmi trápí a změna prostředí jim může jenom pomoct. A jestli ne, ani jeden klub nijak výrazně neprodělá.

Tedy jak se to vezme. Ze současného hlediska určitě. Kdybych do toho ale chtěl trochu zarýpat, tak Ryan Strome klub přišel docela draho když tehdy do Edmontonu přicházel. Strome sám byl na počátku své kariéry v NHL vysokou volbou v draftu. Ve své mládežnické kariéře odehrál několik výborných sezon v OHL za tým Niagara IceDogs a na draftu 2011 byl řazen hodně vysoko. Nakonec se i tak stalo a New York Islanders ho brali z 5. místa. Tady si dovolím malou odbočku, protože tento draft byl pro Edmonton ze současného pohledu zajímavý. Jako první vybírali totiž právě Oilers a to Ryana Nugenta-Hopkinse, který tuto pozici v podstatě potvrdil a potvrzuje. Stejně tak jako dvojka Gabriel Landeskog a trojka Jonathan Huberdeau. Všichni tři hráči patří v lize mezi elitu. Jako čtvrtý šel na řadu Adam Larsson, kterého vzali New Jersey. Larsson k nám jak víme přišel výměnou za Taylora Halla. O této výměně se už toho napsalo mnoho, ale je jasné, že jsme tehdy hodně prodělali. Protože zatímco pozice Halla v NHL ještě vzrostla, tak Larsson je naprosto tuctový obránce, v poslední době navíc ani ne moc spolehlivý. Pátou pozici v draftu měli Islanders a na řadu šel tehdy Ryan Strome. V prvním a druhém kole draftu byli pro zajímavost vybráni ještě Oscar Klefbom, kterého bral Edmonton a Ty Rattie, kterého si vybrali St.Louis Blues.

Zpět k Ryanu Stromeovi. Ten si premiéru v NHL odbyl až v sezoně 2013/14, kdy se ale ještě rovným dílem podělil o starty (37) mezi NHL a AHL v Bridgeportu. Teprve poté začal být stabilním článkem v sestavě Islanders. Hned v první kompletní sezoně 2014/15 zaznamenal slušných 50 bodů, což je dosud jeho bodovým maximem a této hranici se poté už ani zdaleka nepřiblížil. Během okurkové sezony v minulém roce byl vyměněn do Edmontonu za miláčka fanoušků Oilers Jordana Eberleho. A jsme zase u toho. Tento trejd byl hodně diskutabilní už tehdy, ale nyní dostává větších rozměrů když byl Strome poslán pryč a bohužel Ryan Spooner také není právě žhavým artiklem. Výměna Hall / Larsson asi byla horší, ale ani trejd Eberle / Strome si Peter Chiarelli za rámeček nedá. Každopádně nyní do toho říznul a asi správně, protože Strome podával vlažné výkony už loni, kdy za Edmonton odehrál všech 82 zápasů a připsal si 34 bodů (13+21). Jistě, není to úplně nejhorší, ale Eberle Islanders odevzdal skoro dvojnásobek bodů než Strome Oilers. To ale pro mě žádné překvapení není, ten trejd se mi totiž nezamlouval už předtím.

Strome letos nastoupil za Oilers k 18 zápasům, ve kterých vstřelil 1 gól a přidal jedinou asistenci. Čili velmi tristní bilance. Jeho trápení je ale u konce a přichází k Rangers svoji uvadající kariéru oživit. Rangers si od něho poměrně slibují. Manažer Jeff Gorton o něm po trejdu prohlásil: “Ta skutečnost, že může hrát na centru i na křídle, že může hrát přesilovky, že může jezdit nájezdy, chodit na vhazování. Myslím, že nám přináší od každého trochu a my nyní potřebujeme právě někoho, kdo nám může pomoci v různých oblastech hry. Když jste pětka draftu, je na vás vyvíjen velký tlak. Myslím, že Ryan cítí a my také, že je v něm trochu víc a že se může dostat na úroveň v kterou všichni doufají, že se může dostat.“ Ryanovi tedy můžeme za jeho působení v našem týmu poděkovat a popřát mu hodně štěstí, protože není pochyb o tom, že pro Edmonton odevdávat dobré výkony chtěl, snaha se mu nikdy upřít nedala. Ale bohužel to tolik nevyšlo.

Bratři Stromeovi tedy nyní zažívají nepříliš povedené okamžiky své kariéry. I mladší Ryanův bratr, Dylan totiž v Arizoně paběrkuje. Dylan Strome, tehdejší spoluhráč Connora McDavida z Erie Otters v OHL věštěný jako ještě větší talent než Ryan se nedokáže v Arizoně stále chytit. Letos doposud v 16 zápasech zaznamenal 5 bodů (2+3). Dylan Strome je trojkou draftu v roce 2015. Jedničkou byl tehdy Connor McDavid a dvojkou Jack Eichel.

Ryan Spooner, který k nám přichází je o rok starší než Strome. Draftován byl Bostonem v roce 2010 ve druhém kole ze 45. místa. Jedničku tohoto draftu měl taktéž Edmonton a byl jí Taylor Hall. Spoonera nedraftoval nikdo jiný než Peter Chiarelli, který byl téhož času generálním manažerem v Bostonu. Na konci nadcházející sezony Chiarelli s Bostonem také získal Stanley Cup. Chiarelli tedy Spoonera dobře zná a ví moc dobře, koho si do týmu bere. Spooner se mimo Chiarelliho sejde v Edmontonu i s bývalým spoluhráčem z Bostonu Milanem Lucicem. Spooner v dresu Bruins odehrál necelých 6 sezon. Jeho bodovým maximem je 49 bodů (13+36) z ročníku 2016/17. Začátkem letošního roku byl Spooner vyměněn  do New Yorku v rámci výměny, ve které byl hlavním artiklem Rick Nash. Spooner tedy dohrával sezonu u Rangers a vedl si slušně. Ve 20 zápasech zaznamenal 16 bodů (4+12). Ale letos to prostě bylo špatné a je tu dokonce až zarážející shoda se Stromem, tedy v negativním hledisku. Stejně jako on totiž v právě probíhajícím ročníku zaznamenal 1+1 co do počtu bodů. U Rangers ale stejně jako u Oilers nebyl zdaleka sám. V obou týmech nehraje víc opor podle představ. U Rangers tedy Ryan Spooner nevydržel ani jeden celý rok a už se opět stěhuje. U nás zacelí místo po Stromeovi a to doslovně, protože je sice hlavně centrem, ale stejně jako Strome může hrát i na křídle. Spooner má stejně jako měl Strome kontrakt nejen na tuto, ale ještě i na další sezonu. Zatímco Strome měl Cap Hit na 3 100 000 dolarů, Spooner má ještě o 900 000 dolarů více, ale Rangers tuto částku budou nadále platit, takže Oilers by měli zůstat na svém co se týče platového stropu.

Takže nyní i Ryanu Spoonerovi nezbývá než popřát štěstí a doufejme, že bude v Edmontonu úspěšnější než Ryan Strome.  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *