Kalifornské turné pokračuje a ze San Jose se tým Edmontonu přesunul po pobřeží jižněji do Anaheimu, aby pak třízápasovou sérii zakončili v neděli jen o kousíček dále do Los Angeles. V San Jose už tým poprvé trénoval nový trenér Ken Hitchcock, který stál na lavičce prakticky aniž by se nějak blíže s týmem seznámil. Tým je ale na venkovním tripu spolu a tak má Hitchcock spoustu času to dohnat.
V San Jose to po nepřesvědčivých předešlých výkonech překvapivě vyšlo. San Jose totiž hrají zatím o poznání lépe, i když výsledkově to také není úplně ono, to se také musí uznat. V tomto zápase také nebylo lepšího týmu. Byl to vyrovnaný souboj se šťastným koncem pro Edmonton, který rozhodl v prodloužení. Co bylo ale viditelné až moc, to byla naprosto jasná dominance první formace Caggiula – McDavid – Draisaitl, která ještě společně s Nugentem-Hopkinsem byla prakticky jediná, která dokázala něco kloudného vymyslet. Tito čtyři hráči také všichni vstřelili po gólu a McDavid, Draisaitl a Nugent-Hopkins byli také vyhlášeni třemi hvězdami zápasu. Jak symbolické pro současný stav našeho týmu, protože kde bychom bez těchto tří mušketýrů byli… Co bych ještě udělal ale je zařazení Nugenta-Hopkinse zpět na křídlo vedle McDavida, protože tito dva si spolu náramně rozuměli. A pokud na druhém křídle bude Draisaitl, vzhledem k poctivé defenzivní práci Nugety nevidím jediný důvod, proč by tito tři nemohli hrát spolu a proč nevytvořit superformaci.
Nabízí se to i výkonností Nugenta-Hopkinse a také tím, že nelze si nevšimnout, že stále se nepodařilo k němu najít vhodné spoluhráče a tím jak sám vyniká, to je naprosto zřejmé. Navíc, hodí se k tomu i styl nového trenéra Kena Hitchcocka. Ten již v zápase se San Jose pomalu začal uplatňovat typický styl své práce. Hitchcock je totiž známý tím, že v jeho týmu každý zná své místo a disciplína a řád, to je to co tohoto kouče charakterizuje asi nejvíc. Také se spoléhá hlavně na své nejlepší hráče. V minulém zápase byl čas na ledě rozložený mezi hráče velmi rozdílný a je to právě důsledek najetí na styl Kena Hitchcocka. Další co tomu napovídá je nové složení útoků po tréninku, kdy Hitchcock bude tradičně upozaďovat čtvrtou formaci, která bude na ledě minimálně. Proto také tvrďáci Kyle Brodziak se Zackem Kassianem byli přesunuti do třetí formace k Milanu Lucicovi, kde vytvoří úderné trio, které bude evidentně nasazováno na elitní formaci Ducks, zatímco čtvrtá formace bude paběrkovat. Inu, starého psa novým kouskům nenaučíš, starý dobrý Hitchcock… Lucic-Brodziak-Kassian, co tomu říkáte? Z toho jde docela strach 😊 A navíc všichni tři jak víme umí dobře i s pukem, takže tohle by mohl být dobrý tah.
Naproti tomu je jasné, že talentovanému Ty Rattiemu nepokvete pod Hitchcockem pšenka ani v Edmontonu. Již v St.Louis pod ním nedostával moc šancí a nyní to vypadá na dokonalé repete. Rattie už v San Jose strávil po Marodym na ledě nejmíň minut. Myslím, že je to škoda, protože Rattie ukázal v sobě obrovský potenciál a ten z něj jde vyždímat jenom tím, že dostane šanci. Ve čtvrté formaci s malým ice-timem to asi nepůjde. Můj tip je, že v prvním týmu pod Hitchcockem dlouho nevydrží. Ale třeba ještě šanci dostane, uvidíme. Já bych mu to moc přál. Stejně tak to bude mít těžké Cooper Marody, taktéž ve čtvrté formaci. Nedivil bych se, kdyby se vrátil do Bakersfieldu ještě během jednoho, dvou týdnů. Marody zatím za Oilers nastoupil v 5 zápasech, nebodoval a jediný jeho zápis do statistik je 6 střel. Třetí do party Jujhar Khaira bude zřejmě nadále nastupovat v oslabení, takže jeho se zúžení asi nebude týkat tak razantně. Jason Garrison by měl být opět jen sedmým bekem s tím, že Kevin Gravel dostává další šanci. V San Jose ale nevypadal nejjistěji a nejpřesněji, takže uvidíme jak dlouho mu to vydrží.
Mění se i přesilovky. Složení elitní přesilovkové formace vy mělo vypadat takto: Draisaitl, McDavid, Nugent-Hopkins, Chiasson, Klefbom. U branky se tak opět střídá hráč. Nejdřív začínal Milan Lucic, poté ho vystřídal Ty Rattie, nyní tedy Alex Chiasson, který má střeleckou formu a který ve hře těsně před brankou vypadá dobře. V brance i dnes měl dostat přednost Mikko Koskinen, což je dobře. Koskinen v San Jose sice neměl kdovíjaká čísla vzhledem k ne moc produktivnímu zápasu, ale pochytal několik vyložených šancí a chytal velmi dobře a ukazuje, že má na to být jasnou jedničkou týmu. Na marodce jsou dva hráči dlouhodobě a sice Tobias Rieder a Andrej Sekera.
Peter Chiarelli včera v blízké době udělal další trejd, když po Ryanu Spoonerovi přivedl obránce Chrise Widemana. Ten přichází z Ottawy za 6. volbu v draftu v roce 2020. Tuto volbu jsme získali nedávno od St.Louis výměnou za Jakuba Jeřábka, kterého jsme zase předtím podepisovali jako nedraftovaného volného hráče. Takže Wideman de facto přichází za nic a když se mu nebude dařit, tak nás to nemusí mrzet. Wideman má smlouvu na 1 mil.dolarů jen na tento rok, poté bude volným hráčem. Čili za zkoušku asi stojí. Wideman je ofenzivní obránce s dobrou předvídavostí a dobrou prací na puku a solidní střelou. Jeho handicapem je naopak subtilnější postava. Sice to není Top obránce, kterého tak nutně potřebujeme, ale jeho vyzkoušení myslím určitě stojí za to. Třeba se ukáže být kvalitní posilou. O Widemanovi blíže píšeme v našem dalším článku…
Náš dnešní soupeř, Anaheim na tom letos není moc dobře a tak trochu se to i čekalo. Ještě přes sezonou se zranil Corey Perry, který ještě nezasáhl ani do jednoho zápasu. Anaheim začínal navíc i bez Ondřeje Kašeho a posily byly prakticky nulové. I nyní je jejich marodka rozsáhlá, když kromě Perryho na delší dobu vypadl i elitní obránce Cam Fowler. Poslední zápasy vynechal i Hampus Lindholm a dnes se jeho návrat rozhodně nekoná. Dále chybí útočníci Patrick Eaves, Max Comtois, a Carter Rowney. Eaves v minulé sezoně odehrál pouhé 2 zápasy kvůli únavovému syndromu. Letos sezonu také s týmem nezačal, ale během listopadu konečně naskočil na led a odehrál 5 zápasů, ve kterých sice nebodoval, ale dostával čím dál větší zápasové zatížení. Opět se u něho ale údajně objevily křeče a staré potíže a nyní je opět na marodce a není jisté, jestli vůbec ještě bude v kariéře pokračovat.
Český zástupce v dnešním souboji Ondřej Kaše už ale hraje. Odehrál už 5 zápasů a v posledních 2 vstřelil dokonce po gólu. Klubové bodování vede nikterak překvapivě kapitán týmu a tradiční opora Ryan Getzlaf, který v 17 zápasech zaznamenal 16 bodů. Dále už to tak oslnivé není. Tristní bilanci má například Ryan Kesler, který ve 20 zápasech zanamenal pouhých 5 bodů, přičemž v posledních 16 zápasech vstřelil jediný gól a asistenci nepřidal žádnou. V útoku při rozsáhlé marodce dostává příležitost i Pontus Aberg, který začínal sezonu v Edmontonu, ale do ostrého zápasu nezasáhl a ještě během předsezonního kempu mu bylo sděleno, že se s ním nepočítá. Ducks si ho 1.října stáhli z Waiveru a Abergovi se zase nedaří až tak špatně. Hraje pravidelně a v 17 zápasech zaznamenal 8 bodů. Obrana Ducks je po zraněních opor nyní velmi mladá a nezkušená. Oproti tomu v brance je zkušeností na rozdávání a dvojice Gibson – Miller je jistota.
Anaheim je nyní podobně jako Edmonton s výsledky jako na houpačce. Oba týmy v posledních 10 zápasech čtyřikrát vyhráli. Co se týče vzájemných zápasů, i tam je to velmi vyrovnané. V minulé sezoně to bylo na zápasy 2:2 a z toho třikrát se šlo až do prodloužení. Anaheim má nyní odehrány o 2 zápasy víc než Edmonton a má víc i o stejný počet bodů. I na skóre je lepší Edmonton a tak by jsme se vítězstvím v základní hrací době v Pacifické divizi dostali před Kačery. Jinak co se týče ztráty na vedoucí týmy, tam to nevypadá tak zle jak by se při krizi dalo čekat. Západní konference je totiž nezvykle vyrovnaná a i favoriti celkem propadají. Jediný tým, který se trochu utrhl je Nashville s náskokem 5 bodů na Minnesotu (33 a 28 bodů). Calgary je s 27 body vedoucím týmem Pacifické divize. Anaheim má 23 bodů a Edmonton 21, čili ztráta není nijak dramatická, akorát se o Play off letos bude prát asi víc týmů. Alespoň podle současného stavu.
Zápas v Honda Center v Anaheimu začíná nezvykle brzy ve 22:00 SEČ, navíc je pátek, takže pro našince příznivé okolnosti pro sledování zápasu.