Olejáři se po třech zápasech na kluzištích divizních rivalů vracejí opět domů. Po veletoči na pozici hlavního trenéra se poprvé svým fanouškům představí vele zkušený lodivod Ken Hitchcock. A půjde o premiéru nesmírně důležitou. Po výhře nad Sharks a nešťastně ztraceném duelu proti Ducks, kdy tyto dva výsledky posunuly pomyslnou ručičku na misce vah spokojenosti takřka do vodorovné pozice, přišlo další nemilé vystřízlivění na ledě Kings. Zkrátka výlet do sluncem do Kalifornie nelze výsledkově hodnotit pozitivně, a proto bude dnes nanejvýš důležité uspět proti Dallas Stars. Je nutné získat zpět ztracené sebevědomí a pokud možno se nastartovat na další dva následující domácí duely s divizními rivaly, tj. odvety proti Kings a Las Vegas.

Organizace Edmontonu Oilers očividně tápe, jak na ledě, tak, zdá se, i mimo něj. Nejistý start do sezony stál místo Todda McLellana, ovšem spíše než razantní řešení problému se tento krok jeví jako soukromý boj Petera Chiarelliho a o vlastní přežití. A Damoklův meč, který se nad ním možná vznáší, nabyl svých jasných kontur během posledních dní, neboť po několika trenérských výměnách došlo už i na první pád z pozic vyšších. Zatímco Oilers stejně jako Los Angeles, Chicago a St. Louis zareagovali na své nejisté výsledky na začátku sezóny vyhazovy svých lodivodů, ve Philadelphii zvolili variantu o stupínek radikálnější, když včera sáhli rovnou mezi svoji „admiralitu“ a z funkce generálního manažera propustili Rona Hextalla. A po hlavě Chiarelliho se rovněž volá, alespoň zatím mezi příznivci a fanoušky klubu. Uvidíme, jestli sázka na trenérskou zkušenost, tvrdší metody a konec konců i někdejší prokázané úspěchy v osobě Kena Hitchcocka generálnímu manažerovi Oilers zachrání krk. Momentálně se zdá, že na čas zatím určitě ano. Kromě výměny trenéra zatím došlo jen ke kosmetickým úpravám kádru, ale šušká se leccos a je možné, že nás čekají větší zásahy do stávajícího složení týmu. V pomyslné „červené knize“ ohrožených hráčů bude patrně jmen vícero, každopádně tím nejpropíranějším je momentálně asi gólman Cam Talbot. Tomu se zkrátka nedaří a jeho pád zápas v Los Angeles jednoznačně potvrdil.

Mikko Koskinen  je jednoznačně na lepších číslech a zejména působí ve svém brankovišti nepoměrně jistěji. Jestli byl Talbot McLellanovým koněm, tak u nového kouče jistě oba konkurenti začínají na stejné startovní čáře a všechny tři zápasy potvrdily to, co se zdálo opticky jasné od začátku sezony. Finský gólman by měl v této chvíli být tím mužem, který dostane větší zápasový prostor a být tím základním stavebním kamenem, od nějž budou Naftaři odvíjet svůj herní a výsledkový vzestup. Přínos Connora McDavida je nezpochybnitelný, souhra s Leonem Draisaitlem funguje, jen třetí do party se momentálně hledá. Drake Caggiula určitě v této roli obstál se ctí, v minulém zápase se s oběma megastars na ledě objevovala nová akvizice Ryan Spooner, což se už úplně nezdálo být tím nejoptimálnějším řešením. Přes možnost hrát na křídle s nejlepším hokejistou současnosti Spooner stále v novém dresu nebodoval a z pěti zápasů za Edmonton je na povážlivých -6 (mimochodem jeho „trejdový parťák“ Ryan Strome už u Rangers zapsal tři kanadské body). Podle rozestavení útočných formací na předzápasovém tréninku se zdá, že dnes padne volba na Alexe Chiassona, tedy jednoho ze tří chlapíků ze střídačky Edmontonu, kteří měli tu čest políbit nejcennější hokejový grál světa. Mimochodem právě v dresu svého dnešního soupeře Chiasson v ročníku 2012/2013 v NHL debutoval a za Stars odehrál celkově dvě sezony a vyzkoušel si zde i boje v paly off. Zatím se tak odkládá pokus o složení super formace ještě s Ryanem Nugentem-Hopkinsem.

Alex Chiasson se již propracoval do role lídra statistiky +/-, když je na celkových +4 bodech. Mimochodem pouze 4 borci jsou v této statistice v plusu (+3 Kris Russell, +1 společně McDavid a Klefbom), a i toto rozhodně o něčem svědčí. Navíc Chiasson je čtvrtý v produktivitě, za naším hvězdným triem, když nasbíral 12 bodů. Ovšem hned 10 z nich jsou vstřelené branky, což je pořadí číslo tři v týmových statistikách, za McDavidem a Draisaitlem. A když se ve formaci s nimi rozstřílel i do té doby nevýrazný Caggiula, mohlo by to fungovat, i proto, že Chiassonse umí velmi dobře orientovat v předbrankovém prostoru, navíc oba ofenzivní lídři jistě ocení a jeho defenzivní schopnosti.

Co je však problémem u Naftařů, který stále a stále trvá, je defenzivní hra. A to ve všech ohledech, které se od moderních obránců očekávají. Obraná hra není dobrá, stejně jako gólový příspěvek beků, a to se pak promítá i do efektivity přesilových her. V zatímních 23 odehraných zápasech skórovalo edmontonští obránci pouze 6x, z toho jediný Darnell Nurse dal góly dva. Hlavní předpokládaná ofenzivní síla mezi klubovými beky a hrot přesilovkového lichoběžníku Oscar Klefbom (0+10) na svůj letošní premiérový zásah teprve čeká! A to rozhodně není dobrá vizitka, i u vědomí toho, že ani útočné řady nekypí závratnou sprškou produktivity a de facto je pak celá ofenzivní hra závislá výhradně na příspěvku elitní první formace.  Nová akvizice do zadních řad Chris Wideman se ve svém premiérovém zápase uvedl dvěma minusovými bodíky.

V LA si premiéru pod novým koučem odbyl i nedávna na farmu na čas odstavený Jesse Puljujärvi, který však dostal ve čtvrté formaci vůbec druhou nejmenší minutáž na ledovém ploše. Hitchcock mu zdá se, třeba na rozdíl od Ty Rattieho, bude alespoň pro začátek své štace věřit. Teď už bude záležet jen na něm, jestli svoji další šanci konečně uchopí pořádně za pačesy, či zapadne do vln zapomnění někam k Nailu Yakupovovi.

Dallas Stars odstartovali do sezony s vervou a mohlo se zdát, že dají vzpomenout na své nedávné lepší časy a potvrdí roli jednoho z papírově silnějších týmů. Alespoň nominálně by na to kádr mít měli. Ovšem postupem času začaly jejich výsledky upadat do průměru, což nejlépe dokreslí fakt, že momentálně mají na kontě 50% úspěšnost zápasů. To přineslo do tabulky 26 bodů (o 4 více než Naftařům, při jednom zápase k dobru), které momentálně stačí na sedmé místo v tabulce západní konference, ovšem až páté v jejich Centrální divizi.

V brance je jednoznačnou první volbou zkušený Ben Bishop, velmi slušná čísla má však i jeho náhradník Anton Chudobin. Ben Bishop je momentálně mezi zraněnými, tudíž dnes určitě na ledě Rogers Place uvidíme jeho ruského parťáka. V obraně se slušně daří Johnu Klingbergovi (5+8, ovšem odehrál „jen“ 16 zápasů a dnes jej určitě na ledě neuvidíme). Na špičce tabulky týmové produktivity jsou všechna klíčová jména organizace, tedy Tyler Seguin (7+16), obrozený enfant terrible ruského hokeje Alexander Radulov (8+12) a kapitán Jamie Benn (9+10 – nejlepší střelec Stars). Hned za nimi pak dlí pětatřicetiletý veterán Jason Spezza, jenž se v letošní sezoně přehoupl přes 1000 odehraných zápasů v lize a 900 nasbíraných kanadských bodů. Mimochodem v roce 2001 byl vybrán na vstupním draftu jako číslo dvě, když výše stál jen Ilja Kovalčuk. Když si uvědomíme, že hned tři beci jsou produktivnější než ten nejlepší v dresu Olejářů, naskýtá se otázka, proč nejsou Stars v tabulce výš? Ve speciálních situacích na ledě nepatří zdaleka k těm nejhorším, gólmani fungují spolehlivě, obrana si stojí asi až nečekaně slušně, skóre je aktivní… Problémem bude asi jistý úpadek hlavních tahounů ofenzivy. Byť jak Benn (29 let), tak Seguin (26 let) jsou v optimálním hokejovém věku, v posledních sezonách jakoby trochu ustoupili ze své slávy. Ty tam jsou časy, kdy oba hráli v takové formě, že atakovali nejvyšší příčky produktivity NHL. A právě opět nastartovat svá největší útočná esa je úkol pro realizační tým Stars, pokud chtějí konečně naplnit své ambice a konečně uspět pořádně i v jarních vyřazovacích bojích. Navíc bude k tomu nutné, aby ustálili svoji sestavu, neboť zatím v sezoně využili ještě o 4 hráče v poli více, než Naftaři.

Dnešní utkání bude jistě hodně speciální pro hlavního kouče Edmontonu Kena Hitchcocka, který kdysi vedl Dallas v 503 zápasech a vyhrál s ním Stanleyův pohár (tehdy k velké lítosti Dominika Haška), a i jeho asistenta Glena Gulutzana. V dresu Stars rovněž pravidelně nastupuje někdejší Olejář Tyler Pitlick. V akci bychom rovněž měli vidět dva české hokejisty, defenzivního bijce Radka Faksu a tvrdého a poctivého dříče Romana Poláka, který možná trochu nečekaně získal od texaského týmu smlouvu na tuto sezonu.

První ze tří vzájemných měření sil těchto soupeřů v letošní sezoně začíná ve 3:00 SEČ. V posledních pěti domácích zápasech dokázali Oilers Dallas skolit, povede se jim to i dnes?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *