Oilers mají za sebou dvojzápasový výjezd po lokalitách, které patří k těm nejhokejovějším v celé lize. A podařila se jim vskutku bizarní věc, ačkoliv nevstřelili ani jeden gól, nevracejí se domů s prázdnou, když vyválčili v celém kontextu tripu de facto zlatý bodík na ledě Jets. Ovšem již následující štace v Minnesotě připravila všem zainteresovaným patrně první vrásky na čelech v sezoně. A to ne kvůli prohře, ty k hokeji patří, navíc Naftaři po skvostném vstupu do sezony mají zatím tak nějak nahráno do lehké foroty, ale způsobu, jakým se k ní tým dopracoval. Zkrátka první opravdu nepovedený zápas je tu a teď se z toho rychle oklepat a opět vrátit na tu správnou hokejovou cestu.

A tento návrat nebude v žádném případě jednoduchý, neboť do Alberty míří první skutečně těžká váha, tedy tým, který by měl patřit k adeptům na příčky nejvyšší, jeden z favoritů NHL, předloňský vítěz Stanleyova poháru, Washington Capitals. A v jejich čele naprosto nečekaný hrdina, lídr kanadského bodování NHL, americký obránce John Carlson, který má na svém kontě v jedenácti odehraných zápasech 20 kanadských bodů (5+15), což se v minulosti podařilo pouze třem borcům, a to takovým jménům jako Paul Coffey, Al MacInnis a Brian Leetch. Inu ta nejvybranější společnost. A tento devětadvacetiletý borec má ještě tři zápasy na to, aby se stal absolutním rekordmanem. Tím je prozatím muž s dělovou bombou Al MacInnis, jenž za jeden kalendářní měsíc v roce 1990 nastřádal ve třinácti zápasech 25 bodů. Uvidíme, jak si s Carlsonovými ofenzivními choutky poradí dnes defenziva Oilers. Naposledy se v Calgary podílel dvěma přesnými zásahy do Talbotovy klece na vítězství svých barev v poměru 5:3. Prožívá natolik úžasné období, že český reprezentační obránce Michal Kempný dokonce prohlásil: „Johnny je budoucí držitel Norris Trophy“.

Mimochodem ani Kempný po svém opožděném startu do sezony z důvodu doléčení zranění, nezahálí. Ve třech zápasech zapsal stejný počet bodů (1+2) a dokázal, že do základní sestavy týmu z hlavního města USA rozhodně patří. Stejně tak jako další Čech v týmu, srdcař, dříč a velký bojovník Radko Gudas. V jeho případě je patrné, že pokud se vystříhá nemístných excesů a svoji tvrdost udrží v rámci pravidel, jeho defenzivní práce a celkový přínos ve hře je pro tým nepostradatelný. Z defenzivních borců tak trochu zaostává snad jen Dmitrij Orlov, v produktivitě sice chvalitebný, ovšem v tabulce +/- na -7, v čemž je v týmu nejhorší. V brankovišti je nezpochybnitelnou jedničkou Braden Holtby, ovšem jeho kolega, mladý ruský talent a nováček Ilja Samsonov již dostal příležitost v brance 4x, 3x vyhrál a jeho čísla jsou výborná 1.83 průměr gólů na zápas, 93.27% úspěšnost zákroků. A jelikož oba dva první zápasy na venkovním tripu odchytal kanadský gólman, dá se očekávat, že v Edmontonu dostane příležitost jeho ruský náhradník.

Ačkoliv je ofenziva Capitals nabita věhlasnými jmény, nelze ne prvním místě jmenovat nikoho jiného nežli Alexandra Ovečkina, žádný jiný hráč dnes ve svém týmu patrně nemá pozici, jako tento ruský bohatýr. A nyní vlastně i plným právem, neboť za zjevením jménem Carlson je momentálně druhý v tabulce kanadských bodů týmu (7+5). V loňském roce se stal nejproduktivnějším ruským hráčem historie, když přeskočil Sergeje Fjodorova, a letos bude cílit na magickou hranici 1300 bodů, ovšem za předpokladu, že se mu bude optimálně dařit (zatím je na 1223 bodech). A jelikož mu stále nevlhne ani střelecký prach, dá se očekávat, že jeho konto 665 nastřílených gólů bude i letos utěšeně narůstat. Pokud udrží svůj standard, hranice 700 branek není nereálná,  Luc Robitaille (668) je již na dosah, desáté místo v historické tabulce Maria Lemieux (690) je letos rovněž pro tohoto snajpra reálné dosáhnout. Jinak se tým opírá o kostru nedávných vítězů SC, na níž zatím není potřeba vůbec nic měnit. Spolehlivě si tak vedou T. J. Oshie  (7+3), Nicklas Bäckström (2+7), Lars Eller (3+5), Jevgenij Kuznetsov (3+4). Své pevné místo v kádru si vydobyl rovněž český mladík Jakub Vrána. To dvojice slovenských reprezentantů je na tom oproti triu českých borců o poznání hůře. Nováček v obraně Martin Fehervary zatím spíše paběrkuje a nová akvizice z Arizony Richard Pánik (momentálně zraněný) se stále ne a ne v novém prostředí prosadit.

Inu trochu stejná písnička jako u jeho reprezentačního kolegy Tomáše Jurča v kádru Oilers. Ten má sice již alespoň dvě přihrávky, ale čekalo se rozhodně víc. A plně tak dokresluje tu největší bolest současných Oilers. Skórovalo totiž zatím pouze 6 útočníků, a to včetně zraněného Joakima Nygarda. Zbytek střelecky mlčí, a neboduje, neboť dva body Jurča stačí na šesté místo v bodech mezi útočníky (!). Takže vedle zatím spolehlivé defenzivy a výborných gólmanů, táhne mužstvo kvintet McDavid, Draisaitl, Neal, Nugent-Hopkins a znovuzrozený Kassian. A to je na současnou NHL málo. Začátek se povedl zejména díky až nadpozemskému výkonu dua Connor McDavid – Leon Draisaitl, podpořeného přesilovkovou kanonádou Jamese Nela. Ovšem poslední tři zápasy si Magic Duo vybralo „oddechový čas“ a problém je na světě. Není nikdo, kdo by je nahradil, zatím opravdu nikdo. I tak však mají ze šesti možných Naftaři tři cenné body. A to díky zatím výborné obraně a duu Smith –Koskinen. Mike Smith byl sice u obou dvou posledních zápasů a tedy proher, ovšem v obou zápasech byl jednoznačně nejlepší Olejář na ledě. Mikko Koskinen porazil doma Philadelphii i Detroit a svými čísly se posunul do první desítky celkových brankářských statistik. Dá se čekat, že dnes to bude právě tento finský gólman, kdo se postaví nejlepší ofenzivě současné NHL (celkem 41 gólů).

Oilers hráli doma zatím 4x a dnes budou hájit svoji neporazitelnost. Ačkoliv na tom nejsou zatím ve speciálních situacích na ledě stále ještě nijak špatně, poslední tři ofenzivně mdlé výkony je trochu srazily blíže průměru a jejich dnešní soupeř je na tom i v tomto ohledu zatím trochu lépe, tedy jak ve využívání přesilových her, tak ubráněných oslabení. V úvodu sezony se zápasy dařilo otáčet, na ledě Wild už po tomto jevu nebylo vidu ani slechu a špatná první třetina odstřelila rovnou celý zápas. Capitals jsou navíc týmem, který, pokud po druhé třetině vede, málokdy zápas ztratí! Zajímavé srovnání se nabízí u obou hlavních tváří a lídrů dnešních soupeřů. Connor McDavid (poslední tři zápasy nebodoval, což je vyrovnaný jeho negativní osobní rekord) nasbíral ve 297 odehraných zápasech 389 bodů (11 nejlepší výsledek všech dob u hráčů s 300 a méně zápasy), když měl svého času Alex Ovečkin odehrán 297 zápas NHL v životě, nasbíral v nich o 10 bodů méně. Dnes je v historické tabulce NHL na celkovém 41 místě, myslím, že za nějakých 10 let (+) bychom rádi viděli Connora McDavida výše, nebo si alespoň myslíme, že tam patří. V tom případě si však podobné výpadky jako v posledním týdnu nemůže dovolit! Jeho časté a logické srovnávání se Sidney Crosbym zatím spíše vyznívá pro lídra Pittsburghu.

Washington je zatím na kluzištích soupeřů perfektní, 4 zápasy z 5 vyhrál a pouze na ledě Predators v jedenáctigólové přestřelce o jeden zářez nakonec nestačil. Inu v posledním nočním zápase dnešního programu NHL (3.00 SEČ) se máme na co těšit. Ze strany Capitals určitě a doufejme, že po drobném výpadku opět i ze strany domácích Oilers, kteří budou hájit druhé místo v Západní konferenci a vedení ve své Pacifické divizi. V loňském domácím zápase 26. 10. zvítězili Olejáři 4:1, myslím, že tento výsledek bychom letos rozhodně brali opět!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *