Jak jistě víte, vzhledem k situaci okolo Covidu-19 se vedení NHL uchýlilo k dočasnému přeskupení divizí. Zde se zohlednilo hlavně cestování a také se omezil kontakt. Nyní se vytvořily jakési čtyři bubliny – čtyři divize, které si pojedou jakoby svoje vlastní ligy. Budou totiž hrát jen se soupeři v rámci svých divizí a s ostatními týmy nepřijdou vůbec do kontaktu.
Z hlediska pandemie a jejího přenášení to je určitě dobrý krok, z hlediska atraktivity to samozřejmě není dobré, že se spolu nebudou potkávat všechny týmy navzájem, ale musíme to brát tak jak to je a vzít alespoň tento model. Myslím, že to i tak bude zajímavé. Všechny čtyři divize jsou zajímavě poskládané a třeba právě Edmonton nafasoval nové a myslím, že atraktivní soupeře. Třeba nová Severní divize totiž bude tvořena ryze kanadskými týmy. Čtyři nové divize se nazývají Západní, Východní, Centrální a Severní. Každá z nich má i svého titulárního sponzora. Jde o ryze marketingový tah, kdy se NHL snaží alespoň nějak získat zpět ušlé zisky. Divize si tak budou nyní žít vlastním životem. Účastníci divizí budou následující:
Edmonton tedy přišel o své tradiční soupeře z Pacifické divize Anaheim, San Jose, Arizonu, Los Angeles a Vegas a místo nich dostane nové kvarteto týmů Montreal, Ottawu, Toronto a Winnipeg. Dva další týmy, Vancouver a Calgary stejně jako Edmonton zůstávají. Takže se Calgary nezbavíme nikdy… 🙂 Dělám si srandu, Calgary mám v podstatě rád, protože bez nich bychom ani my nebyli tím, čím jsme. A fandové Calgary – nechte si raději pro sebe čím pro vás jsme 🙂
Celkově je sezona 2021 vypsána na 56 zápasů. Co se týče právě Severní divize, tak každý tým bude se svými soupeři z divize hrát devětkrát, některé týmy desetkrát. V ostatních třech divizích budou všechny týmy hrát se svými soupeři z divizí osmkrát. Do vyřazovacích bojů Stanley Cupu se dostane po čtyřech nejlepších týmech z každé divize, tentokrát bez divokých karet, protože divize se mezi sebou již letos nebudou prolínat a tak musí být systém spravedlivý pro všechny čtyři divize, i když v té Severní je o jeden tým méně. První a druhé kolo play off se stále bude hrát v rámci divizí a až v semifinále, kdy zůstane vítěz každé divize, budou týmy hrát proti sobě podle počtu získaných bodů po základní části, takže první se čtvrtým a druhý se třetím. A ještě dodám jednu dost zásadní věc – hráči mají stejně jako loni právo z osobních důvodů kdykoliv přerušit sezonu a nenastoupit do zápasů z obavu o své zdraví jakož i své rodiny. Tak jako to udělal třeba Mike Green.
Na co se budeme moci těšit, je nasazení retro dresů, které ve spolupráci s firmou Adidas a NHL připravilo všech 31 týmů ligy. Fanoušci tak opět v akci uvidí mocného kačera z Anaheimu, který vystřeluje z ledu, kosatku z Vancouveru, Rangers budou opět hrát s „dámou“ Sochou Svobody, New Jersey v zelených a Montreal v modrých dresech stejně jako LA, odkazující na začátky klubu. Florida má zase původního pantera. V Coloradu odkazují na Québec Nordigues, klub který v NHL nahradili. To samé i Carolina odkazující na Hartford Whalers. Winnipeg vytáhl staré logo s trykáčem. Prostě, bude se na co dívat a myslím že to bude parádní!
Na ukázku retro dresů všech týmú se můžete podívat v ODKAZU níže:
Náš článek na toto téma v druhém ODKAZU:
Nyní se podíváme na naše nové soupeře. Budu se zabývat jen důležitými změnami.
Calgary Flames – Náš tradiční rival posílil hlavně v brance, kde naši někdejší jedničku Cama Talbota nahradil Jacob Markstrom, který v Calgary podepsal dlouholetou smlouvu. Mezi tyče navíc přišel i Louis Domingue, takže Jakub Rittich se bude mít ještě co ohánět aby si udržel své místo. O post jedničky ale nejspíš přišel. Z obrany odešli Travis Hamonic, Erik Gustavsson a T.J.Brodie. Naopak přišel Christopher Tanev a z KHL ještě zkušený Nikita Nesterov, který se tak po třech letech opět vrací do NHL. Tahounem bude jistě Noah Hanifin, je tu kapitán Mark Giordano a defenzivní pořízek Michael Stone. Ne, v defenzivě Flames bota tlačit nebude. V útoku Flames také nehlásí nijak vážné ztráty. Zmíním pouze Tobyho Riedera, který po nule na kontě vstřelených gólů v dresu Oilers, za Flames dokázal vsítit alespoň čtyři. Ale to opravdu jen pro zajímavost. Jinak jako posilou do útoku bude třeba Dominik Simon, který po pěti nemastných neslaných sezonách v Pittsburghu jde zkusit štěstí jinde. Říká se, že Sidney Crosby udělal top hráče z každého. Simon po jeho boku nastupoval velmi často a nikdy se moc neprosadil, takže nevím. Jinak tu jsou tradiční opory jako Sean Monahan, Johnny Gaudreau, Matt Tkachuk nebo Elias Lindholm. I když, o odchodu “Johnny Hockeye“ Gaudreaua se už také namluvilo dost a četl jsem i něco, že v Calgary naní úplně spokojený. A také Monahan stále není tím tahounem, jakým by asi měl být, takže je to trochu ošidné. Také je tu stále Milan Lucic, kterému pšenka nekvete ani v Calgary, kde po odchodu z Edmontonu odehrál de facto celou sezonu a zaznamenal pouze 8+12. V play off 1+5.
Calgary mají velmi podobný tým jako loni, ale posílili se hlavně v brance a tam v soubojích proti Edmontonu, kde obvykle padá hodně branek, můžou mít výhodu. Na druhou stranu co se týče ofenzivy tam bude mít asi navrch Edmonton, takže když to sečtu a trochu si zavěštím – v těchto soubojích bude opět padat hodně branek, ale Edmonton bude mít trochu navrch, protože i přes handicap v podobě brankoviště, Flames nebudou vepředu tak nebezpeční a na ně to bude stačit. Ale pamatujme, v tomto derby je vždycky možné úplně všechno.
Ještě chci zmínit jednu takovou perličku. Dva ze tří asistentů trenéra Tippetta v Edmontonu jsou bývalí HLAVNÍ trenéři Calgary. Jim Playfair, který je pravá Tippettova ruka již dlouhá léta a který má v Edmontonu na starosti obránce, byl hlavním trenérem Flames v sezóně 2006/07 a jako asistent tam působil mezi lety 2002 – 2009. Druhý z trenérů, Glen Gulutzan vedl z pozice hlavního trenéra Flames v sezonách 2016/17 a 2017/18 a měl podíl i na příchodu Jaromíra Jágra, kterého již dříve vedl v Dallasu. Tolik Flames.
Tip na umístění v divizi: 4.místo
Vancouver Canucks – Náš druhý z tradičních rivalů přišel o stálici v brankovišti, již zmíněného Jacoba Markstroma, který se bude bít u konkurence. Místo něj ale přišla myslím víc než adekvátní náhrada v podobě Bradena Holtbyho. Závod o získání Holtbyho údajně s Vancouverem svedl právě Edmonton, Holtby ale prý dal přednost dokonce horší smlouvě ve Vancouveru. Ve Vancouveru navíc ještě není jasné, jestli se Holtby opravdu stane jedničkou, protože tu je ještě talentovaný gólman z vlastních řad Thatcher Demko, který již loni ukazoval, že se s ním musí počítat. Z obrany odešel v souvislosti s Calgary rovněž zmiňovaný Tanev, místo něho ale z Vegas přišel Nate Schmidt. Dále tu je zázračné dítě Quinn Hughes, který nejspíš bude jedničkou v defenzivě Canucks a myslím, že bude v produktivitě šlapat na paty i útočníkům Canucks. Loni ve své první kompletní sezoně v 68 zápasech zaznamenal 8+45 a v play off v 17 zápasech 2+14 bodů. To je prostě neskutečné co tenhle mladík předváděl. Jeho bratr, jednička draftu 2019 Jack Hughes za ním zaostal opravdu o parník. Kromě Hughese jsou tu stálice Alexander Edler a Tyler Myers a z Calgary přicházivší Travis Hamonic. Z útoku si trenér Travis Green škrtnul Tylera Toffoliho, který Canucks pomáhal v závěru sezony v boji o play off. Jinak nic moc. V útoku asi prim bude hrát Elias Pettersson. Je tu i Brock Boeser.
Ani zde se toho moc nezměnilo. Tento tým nemá moc velkých jmen, ale hraje hodně semknutě a dokazuje, že o jménech to vždycky vůbec nemusí být. Canucks se loni navíc dokázali dostat až do čtvrtfinále Stanley Cupu. Zápasy mezi Oilers a Canucks nejsou nikdy moc pohledné a i zde je to hodně o urputnosti, i když tady to není tak vyhrocené jako v případě soubojů s Flames a tyto zápasy jsou spíš jakýmisi buldočími zápasy. I tady budou Oilers opět horší v brankovišti. Ofenziva Canucks ale bude podle mne mnohem nebezpečnější než ta Flames a Oilers nebude čekat nic lehkého a myslím, že právě Canucks budou pro Oilers tím nebližším soupeřem se kterým se budou předhánět.
Tip na umístění v divizi: 3.místo
Konec 2.části. Zítra bude závěrečný díl obsahující náhled na Winnipeg, Toronto, Ottawu a Montreal.