Než se dostanu k našim soupeřům ze Severní divize, ještě pár střípků z Edmontonu. Kemp jede na plné obrátky a zúčastní se ho i Evan Bouchard, možná hráč, na kterého fanoušci hledí s největšími očekáváními, protože Bouchard již nyní měl být jedním z hráčů základní sestavy, přesto ale ještě paběrkuje na farmě.
Než si ho Oilers do kempu povolali, hrál Bouchard ve Švédsku v klubu Södertälje SK. Zde odehrál 23 zápasů a připsal si 6+11 bodů. Toto angažmá mu evidentně hodně pomohlo ve vývoji, protože Bouchard se údajně vrátil ve skvělé kondici, štíhlejší a rychlejší a NHL je blíž než kdy jindy. I trenér Tippett je z něj nadšený: „Většinu roku hraje ve Švédsku. Vrátil se ve skvělé kondici. Nejen, že to na něm vidím, ale znám i fakta z testů, které jsme provedli. Má daleko větší sebedůvěru, chce hrát NHL. Jeho pracovní morálka je spíš jako hráč NHL než juniorský hráč. Bude to velmi dobrý hráč. Má vysoké hokejové IQ, talent a jak dospívá, vypořádává se s fyzickými a psychickýmu aspekty toho, že je hráč NHL. Bude to hráč do top-4 v defenzivě a bude moci hrát i přesilovky.„
I sám Bouchard se přídává: „Švédsko mě letos připravilo na kemp. Opravdu mi to pomohlo zlepšit moji hru, zejména co se týče bránění a bruslení.“
No, to jsou všechno zajímavá slova a dobře se to čte. Klasické jednocestné smlouvy má v Edmontonu sedm obránců – Bear, Russell, Nurse, Barrie, Larsson, Jones a Koekkoek. Bouchard má dvoucestnou. Myslím, že Bouchard začne sezonu v Bakersfieldu, ale nebude asi dlouho trvat, než ho Oilers povolají a poté to bude už jenom na něm. Trenér Tippett také prohlásil, že se všemi obránci je v přípravě velmi spokojený a mimo jiné i potvrdil, že Tyson Barrie bude hrát v přesilovkové formaci, i když si prý ještě musí rozmyslet, ve které to bude. Nepochybuji, že to bude ta první. Četl jsem i zajímavý komentář, že Tyson Barrie je nejlepší ofenzivní bek, jaký v Edmontonu byl od odchodu Paula Coffeyho. No, uvidíme.
Po peripetiích s cestováním a karanténou je s týmem konečně Dominik Kahun, který se také již zapojil do tréninku. Poprvé byl na ledě členem formace s Devinem Shorem a Sethem Griffithsem. Kahun se prozatím rozkoukává, ale myslím že všichni ho budou chtít vidět spíše ve druhé formaci se svým německým dvojčetem Leonem Draisaitlem. Také Kahun se podle jeho vyjádření na to, že bude hrát se svým dobrým kamarádem velmi těší a také vyhlíží kdysi úspěšné spojení, kdy spolu řádili v juniorském týmu Mannheimu i reprezentaci. Pro zajímavost připomenu dva ročníky, kdy hráli v U-16. V sezoně 2009/10 měl Kahun ve 27 zápasech 126 bodů, Draisaitl ve 26 zápasech 103 bodů. V sezoně 2010/11 Kahun zaznamenal v 30 zápasech 206 bodů a Draisaitl ve 29 zápasech 192 bodů.
Do akce se spolu s Kahunem vůbec poprvé zapojil také Devin Shore, který je v Edmontonu na zkoušce. Mimo hru je tedy už jenom duo Gaetan Haas a James Neal. Podle slov trenéra Tippetta Neal již bruslí, ale i když nejsou úplně známy přesné informace o jeho stavu, podle spekulací by měl mít nějaký problém v horní části těla. Gaetan Haas stále chybí kvůli nemoci Covid-19. Podle Tippetta je návrat jak Neala, tak Haase zatím v nedohlednu. Tato situace nahrává několika hráčům, kteří měli sezonu začít v Bakersfieldu, pravděpodobně by mohlo jít o Joakima Nygarda nebo Tylera Bensona.
Již jsme vás na našem Facebooku informovali, že Jesse Puljujarvi po svém návratu z „očistce“ vyměnil číslo 98 za novou 13. Puljujarvi bude chtít letos v Edmontonu znovu nastartovat svoji kariéru v NHL, kterou předloni tvrdohlavě přerušil. Údajně se vrátil jako nový člověk, což potvrzují i trenér a spoluhráči. Dave Tippett: „Je to jiný člověk, než předtím co všude slyším.“ Za hráče se přidává Ryan Nugent-Hopkins: „Jeho postoj je, že tu chce být a bude dělat co může aby byl naší součástí“. Přidává se Kailer Yamamoto: „Vypadá daleko připravenější. Vypadá větší, silnější, rychlejší a má skvělou střelu. Je to fenomenální hráč.“ A dále o Puljujarvim Darnell Nurse: „Když se podíváte na led, je to největší kluk na ledě. Vrátil se hladový. Pro každého je vzrušující vidět Jesseho zpátky.“
A nakonec o sobě samém i Jesse: „Moje angličtina je lepší a komunikace s hráči i trenéry je jiná. Mluvíte lépe, hrajete lépe. Chci být dobrým spoluhráčem a pomoci týmu být lepší. Těch pár dní tady teď se mi opravdu líbilo a vše jde dobře.“
Tak co na to říkáte? Dáme mu šanci? 🙂 Pokud to tak dobře půjde i v sezoně, bude to pro nás obrovská posila. Nezapomínejte, že stále je to čtyřka draftu.
Pak je tu ještě jedna zpráva a sice, že oproti zvyklostem Oilers nebudou trénovat se dvěma, ale třemi brankáři. Anton Forsberg tedy nebude hrát za Bakersfield, ale zůstane v Edmontonu. Je to proto, že program je nahuštěný a bude potřeba brankáře více šetřit.
Toť vše z tábora Edmontonu a nyní pojďme k pokračování včerejšího článku a našim čtyřem zbývajícím soupeřům ze severní divize – Winnipegu, Torontu, Ottawě a Montrealu.
Winnipeg Jets – Jeden z nejdéle sloužících trenérů ligy Paul Maurice bude spoléhat na tradiční opory. V brance je spolehlivý Connor Hellebuyck, vítěz Vezina Trophy z loňského roku. Také ex-edmontonský Laurent Brossoit ve Winnipegu vykazuje dobré výkony, takže tady stejně jako v Calgary i Vancouveru nebudou mít žádné problémy. Jets opustila opora zadních řad Dmitri Kulikov. Naopak ve svých řadách přivítali Dereka Forborta. Dustin Byfuglien stále užívá předčasného důchodu lovením divé zvěře a tak se tu musí spoléhat na stálice jako je Josh Morrisey nebo Neal Pionk. Defenziva Jets ale jinak nevyniká nějakou závratnou kvalitou, takže i letos asi budou mít brankáři co dělat. Do útoku Jets přivedli navrátilce Paula Stastnyho, který se do Winnipegu vrací po dvou letech strávených ve Vegas. Stejně to musí být zajímavý skok z Nevady do Manitoby 🙂 Jinak ani ve Winnipegu se neděje nic závratného a tým tak i letos potáhnou Mark “Mel Gibson“ Scheifele, kapitán týmu Blake Wheeler, Nikolaj Ehlers nebo Kyle Connor. Bryan Little stále zůstává mezi dlouhodobě zraněnými. Patrik Laine, to je hádanka. Letos mu končí smlouva a myslím, že bude vyměněn ještě během sezony s tím, že Jets si asi ponechají většinu jeho smlouvy. Laine asi totiž není zrovna tím, v koho Jets vkládali naděje a myslím, že ani jemu styl Jets moc nesedí.
Na zápasy s Jets se těším, protože (když si odmyslím přestávku, kdy Jets byli přestěhováni do Phoenixu, než se licencí od Atlanty dostali zpět) beru je za tradiční soupeře a dá se říci za edmontonské “bratry“. Tyto dva týmy tu společnou káru táhnou už dlouho, ať už v tehdejší konkurenční lize WHA a poté když se v roce 1979 společně dostali do NHL. A je fajn, že po návratu Jets jsou tyto společné zápasy zpět a letos si jich užijeme požehnaně. Myslím, že vzhledem k velké kvalitě Jets v brankovišti to s nimi Oilers budou mít těžké a v zápasech s nimi bude padat spíše méně branek. Oilers by ale kvalitou kádru měli být jinak lepší a Jets přehrávat.
Tip na umístění v divizi: 5.místo
Toronto Maple Leafs – Jeden ze tří týmů z Východní konference, se kterými nyní budeme v těsném kontaktu. Leafs již v únoru minulého roku do branky přivedli z LA Jacka Campbella a navíc ještě Aarona Della ze San Jose. Ti budou společně s Frederikem Andersonem tvořit spolehlivou, ale ne úplně top trojku. Je zajímavé, že Leafs budou mít v týmu tři gólmany, kteří prakticky všichni mohou být jedničkou. V obraně Leafs přišli o zvučné duo Tyson Barrie, Cody Ceci. Barrie teď bude moci proti svému bývalému týmu vytasit své kordy a dát jim zač je toho loket! V Torontu se mu totiž moc nevedlo a bude si chtít napravit reputaci, kterou si s sebou přinesl z Colorada. Jako náhrada přichází mimo jiné z Jokeritu z KHL hodně zajímavé jméno, Mikko Lehtonen. Na toho jsem hodně zvědavý, co předvede, protože ve všech svých předešlých angažmá ve Finsku, Švédsku i KHL prokazoval výborné výkony. Lehtonen je ofenzivní, technický bek co umí tvrdě a přesně vypálit a i když v NHL ještě neodehrál ani zápas, údajně s ním trenér Sheldon Keefe počítá do přesilovek. Podívejte na jeho nejlepší momenty v přiloženém ODKAZU:
Do obrany dále přichází zkušení harcovníci Zach Bogosian a T.J. Brodie. V týmu jsou i Morgan Rielly a Jake Muzzin. Podle mne nejlepší obrana celé ligy. V útoku se Leafs rozloučili s Kasperi Kapanenem, který měl být sice jejich budoucností, ale vzhledem k podepisování tučných kontraktů pro svoje hvězdy na něj již nezbyly peníze. Kapanen ale asi nemusí moc truchlit, protože se s ním v Pittsburghu počítá do první formace vedle Crosbyho a Guentzela. V podstatě to samé jako o Kapanenovi mohu napsat i o Andreasi Johnssonovi, který rovněž musel vyklidit pole. I přes nedostatek peněz ale dokázal manažer Toronta Kyle Dubas doslova divy aby vhodně doplnil tým.
Velmi levně podepsal zvučná jména jako Joe Thornton, Wayne Simmonds nebo věčný neobjevený talent Jimmy Vesey. Thornton dokonce začal kamp jako parťák v první lajně vedle Mitche Marnera a Austona Matthewse, tedy hlavních dvou hvězd týmu. A kdyby se toto spojení povedlo, to by byl opravdu majstrštyk! Ostatně Thorntonovi přeje úspěch snad každý, kdo sleduje NHL. Kromě dvou “M“, kteří jsou již nyní hvězdami ligy, tu jsou ještě John Tavares a William Nylander.
Maple Leafs budou asi favoritem Severní divize, protože jak obranu, tak útok mají skvěle vyvážený a budou hodně nebezpeční. Oproti třem předchozím týmům o kterých jsem psal ale vidím jejich slabinu v brance a tudy by mohla vést cesta jak na ně.
Tip na umístění v divizi: 1.místo
Ottawa Senators – Přátelé něco vám povím, ale je to tajné – Senators jsou v přestavbě. Ano, v přestavbě. Takže buďte v klidu. To neříkám vlastně ani tak já, jako pološílený majitel klubu Eugene Melnyk. Volně přeloženo: „Nepanikařte, jsme v přestavbě, Stanley Cup je blízko. Jen zachovejte klid, bude zase dobře. Ale jestli mě naštvete, prodám klub do Albuquerqe.“ V Ottawě jsou zajímaví tím, že z naprosto skvěle rozjetého, mladého a perspektivního mužstva udělali v rekordně krátké době ligového outsidera. Tolik amatéřiny pohromadě se vskutku jen tak nevidí. Poslední tři sezony, to byl jen neuspořádaný chaos a samá špatná rozhodnutí a tak v Ottawě můžou jenom vzpomínat na doby, kdy na ledě válel superútok Hoffmann, Turris, Stone. Je neuvěřitelné jak rychle se dokázali zbavit všech nadějí a prakticky bez užitku. Až nápadně to připomíná řádění Velkého Chiarelliho. Jenže generální manažer Sens Pierre Dorion, který má toto všechno na svědomí, je v klubu pořád. Chudák nebožtík Bryan Murray, jeho práce byla tak snadno rozbořena…
No nic, pojďme do současnosti. V klubu skončila dlouholetá jednička Craig Anderson, který bude ve Washingtonu mentorem pro mladého Ilyu Samsonova. Původní záměr s Henrikem Lundqvistem totiž Caps nevyšel. Král Henrik vynechá celou sezonu kvůli problémům se srdcem. V Ottawě vsadili na Matta Murrayho, který už se v Pittsburghu jen trápil. Se smlouvou na 6 250 000 dolarů si ale nejsem moc jistý. Pak je tu i Švéd Marcus Hogberg. Tato dvojice se mi moc nezdá. V obraně skončila dlouhodobá opora, bijec Mark Borowiecki. Dorion přivedl Erika Gudbransona, který se pokusí vzkřísit své někdejší blyštivé jméno, které ale v posledních dvou letech notně zrezivělo. A dále přichází velezkušený Braydon Coburn, vítěz posledního Stanley Cupu s Tampou. Coburn by letos měl překonat hranici 1000 zápasů v základní části NHL. Bude mu ale již 36 let a také to asi už nebude tahoun. Jedním z posledních, které se podařilo udržet je talentovaný Thomas Chabot, který nafasoval smlouvu až do roku 2028 s 8 miliony dolarů ročně.
Ještě v únoru se Dorion zbavil dalšího z hráčů, které alespoň z toho torza co zbylo, měl být členem jádra klubu, Jeana-Gabriela Pageaua. Odešli i Vladislav Namestnikov a Mikkel Boedker, již v únoru Tyler Ennis. Bobby Ryan se většinu sezony pral se svými démony a nakonec podepsal v Detroitu za minimální kontrakt 1 mil.dolarů. Nováčky jsou v Ottawě Jevgenij Dadonov, Alex Galchenyuk a Derek Stepan. Šampionát U20, který se odehrával v Edmontonu a který právě skončil dal Ottawě také naději v osobě německého talenta Tima Stützlea, kterého Sens v létě draftovali ze třetího místa. Ten nejspíš dostane šanci již nyní. Zajímavé jméno na soupisce Sens je určitě Brady Tkachuk, který vypadá snad ještě lépe než jeho dosud známější bratr Matt.
Sens nemají tým na to, aby dokázali vzdorovat špičce ligy, a budou se asi pohybovat někde u dna.
Tip na umístění v divizi: 7.místo
Montreal Canadiens – Ti už také několik let čekají na nějaký větší úspěch a pomalu vyklízejí přední pozice v lize a pohybují se spíš na opačné straně. V brance je ale celou dobu skálopevně nezničitelný Carey Price, který je v Montrealu již od roku 2007. Také jemu se ale již nevyhýbají poklesy formy a myslím, že by mu přestup neškodil. V jeho 33 letech pravý čas. Jake Allen by mu měl být celkem spolehlivým parťákem. Obranu zpevnil důrazný Joel Edmundson. Zůstávají stálice Jeff Petry a kapitán týmu Shea Weber, ale to je tak vše. V útoku hlásí ztrátu Maxe Domiho, který nedokázal navázat na předchozí výborný ročník, kdy zaznamenal 72 bodů. Nyní to bylo pouze bodů 44. Domi zkusí štěstí v Columbusu. Útok byl celkem kvalitně posílen o Tylera Toffoliho, Coreyho Perryho a Michaela Frolíka. Takže určitě změna k lepšímu. Jsou tu stále Brendan Gallagher, Jonathan Drouin nebo Tomáš Tatar. Hodně se očekává od mladičkého Nicka Suzukiho, který loni ukázal svůj potenciál.
Canadiens mají celkem dobře vyvážený tým a dopředu by mohli být po posílení nebezpeční. Vzadu to ale asi nebude nic extra a tak si myslím, že to u nich stále nebude na žádný velký výsledek. I když letošní formát kanadských derby by jim sednout mohl. Kdyby na zápasy začali chodit i fanoušci, kteří jsou v Montrealu fanatičtí, nejspíš bych jim dával větší šance a tipoval bych je výše. Zatím jsem ale ještě spíše skeptický.
Tip na umístění v divizi: 6.místo
My – Vaše redakce Edmontonu Oilers CZ/SK letos vzhledem k tomu, že se budou často hrát dvojzápasy za sebou, budeme i naše pravidelná tradiční předzápasová Preview ve formě článků psát na oba zápasy současně, jinak by to ani nemělo smysl. S tím ale, že detaily a různé změny mezi zápasy budeme samozřejmě přinášet zvlášť ve formě našich zpráv na Facebookových stránkách, takže o nic důležitého nepřijdete. Zde budou jako vždy i odkazy na naše články.
To je asi vše, děkuji za pozornost i za Vaši přízeň a další kapitoly ať píše sám hokej...