Jako na centrifuze si teď musejí připadat jak hráči Oilers, tak i my fanoušci. Stále se nedaří ustálit formu, a i když jsme byli před sezónou pasováni do jednoho z favoritů ligy, tak v reálu to už takové není.
Nebo možná právě proto. Vždy když tomu totiž tak je, tak selžeme, to je prakticky jistota. Sezóna 2022/23 pro nás začala rozpačitě, abychom se pak pěti výhrami v řadě uklidnili a dostali do pohody. Ale pak přišly hned tři prohry za sebou a nyní jedeme na té centrifuze. Prohra, výhra, prohra, výhra, prohra, výhra. Co přijde teď, prohra? Nechci samozřejmě být špatným prorokem, ale náš dnešní soupeř je v neskutečném laufu.
12 výher za sebou, to je neskutečná jízda, co Devils právě předvádí. Rekord NHL dosud drží Penguins z roku 1992/93, kdy vyhráli 17 zápasů za sebou! Tehdy v jejich týmu řádili hráči jako Lemieux, Francis, Jágr, Stevens a další. Penguins navíc v té době byli dvojnásobným obhájcem Stanley Cupu. Dnešní Devils nikoho takového nemají, právě naopak, když to srovnáme s Edmontonem, tak který z těch týmů by se asi víc podobal tehdejšímu Pittsburghu? Edmonton s McDavidem a Draisaitlem, nebo New Jersey s… nikým?
Devils samozřejmě mají spoustu talentovaných hráčů, včetně dvou jedniček draftu v podobě Nica Hischiera a Jacka Hughese, ale ti ještě do světové extratřídy nedorostli. Čím to tedy je? Dobře poskládaný tým, týmový duch a bojovnost, dobré vedení a také štěstí, to všechno teď Devils mají a jsou v laufu. Štěstí, to člověk potřebuje, ostatně Devils začátkem listopadu vyhráli 4 zápasy za sebou rozdílem jediné branky. Ale to je fakt, na to se historie ptát nebude. A v některých věcech navíc mají zase kardinální smůlu, například v brankářské situaci.
Původní jednička Mackenzie Blackwood má zdravotní problémy již od začátku sezóny a odchytal pouhých 7 zápasů. Nyní je opět mimo se zraněním kolena a jeho absence by se měla pohybovat mezi 1-2 měsícem. Zkušený Jonathan Bernier ještě do sezóny nezasáhl vůbec a tam je situace ještě horší. Pozice jedničky tak de facto spadla do klína Vítku Vaněčkovi, který má najednou spoustu prostoru, a hlavně důvěry a může dokázat, že ve Washingtonu udělali chybu, když se s ním po loňské sezóně rozloučili. Vaněček je na tom zatím dobře, v kombinaci 8 výher a úspěšností zásahů .916% je celkově na 7. místě v celé lize.
Ještě před pár dny přitom mohlo být ještě hůř. Před týdnem se Vaněček zranil během zápasu s Arizonou a jeho zdravotní stav byl nějakou dobu nejistý a z farmy tak byl povolán Kanaďan Nico Daws, v brankářské hierarchii v New Jersey jinak až pátý v pořadí. Nyní tak Devils kráčí vpřed za rekordem s dvojicí Vaněček – Schmid. Tento mladý Švýcar letos naskočil do tří zápasů a ze všech vyšel vítězně. Naposledy v posledním zápase v Ottawě, kde Devils vyhráli přesvědčivě 5:1.
Vítek Vaněček je dnes proti Edmontonu potvrzen jako startující brankář. Kromě brankářské dvojice Blackwood, Bernier bude dnes trenér Lindy Ruff postrádat pouze Ondřeje Paláta, jinak má k dispozici kompletní kádr.
Devils kromě 12 zápasové šňůry mají také zajímavou bilanci, když proti týmům ze Západní konference mají 8 výher z 8, proti týmům z Kanady pak 7 výher ze 7. Edmonton tedy spadá do obou kategorií.
Jak se s tím poperou v Edmontonu? Dokáží zastavit tuto parádní ďábelskou šňůru? Bylo by to fajn. Ne že bych proti Devils něco měl, ale minulý zápas hraný začátkem tohoto měsíce se Oilers nevydařil a chtělo by to odplatu. 4. listopadu se hrálo v Edmontonu a Oilers ještě začátkem 3. třetiny vedli 3:1. Devils dokázali snížit na rozdíl jediného gólu a stav 3:2 ve prospěch Oilers byl ještě v 57 minutě. To by ale nebylo, aby se to nepokazilo, jako vždy. Devils totiž dokázali během pouhých 7 vteřin zcela otočit zápas zásluhou branek Gravese a Bratta a odvezli si z Alberty 2 body a domácím nezbylo nic. Co bylo na tomto vítězství kaňkou, to bylo právě zranění brankáře Blackwooda, který se zranil právě v souboji s Oilers a od té doby je mimo.
Proč by ale Oilers dnes nemohli uspět? Kór když převčírem jsme si vyšlápli na lídra pro změnu Západní konference Vegas? Nebyl to špatný zápas. Trenéři před zápasem notně proházeli sestavu a vyplatilo se. Na hokej se konečně dalo dívat! Velká změna byla také v tom, že jsme jako obvykle nezaspali první třetinu a na Vegas vlétli v celkem slušném stylu. Vyústěním byla poměrně rychlá branka Warrena Foegeleho, který poslední dobou pookřál a vstřelil již třetí gól z posledních pěti zápasů. Foegelemu se velmi zvýšil ice-time a je vidět, že má konečně sebevědomí. Ať vydrží. Vegas se ale dostalo zase do hry a dokázalo zápas i otočit a vůbec celkově byl zápas plný pěkných akcí a měl tempo. Jaká změna oproti nudnému střetnutí s Los Angeles, kdy jsem se málem uzíval.
Škoda nakonec byla, když jsme za stavu 3:2 nedokázali stav udržet a co víc, ještě navýšit náskok, protože jsme tam měli dvě opravdové tutovky. Když jsme je nedali, tak jsem si říkal, že když nedáme ani takovéto šance, tak zákonitě brzy budeme pykat a také ano. Kapitán Golden Knights Mark Stone nás ztrestal a mě také za to, že jsem ho před pár dny vyhodil ze svého fantasy týmu a vyrovnal na 3:3. V prodloužení to ale tak nenechal pro změnu domácí kapitán McDavid, který vytáhl ze svého arsenálu jeden ze svých tanečků, ze soupeře si zase jednou udělal tréninkový plácek s kužely, a získal pro Edmonton i druhý bod. To bylo finále!
- Pochválit musíme Stuarta Skinnera, který pochytal hned několik nebezpečných šancí a tým podržel. Skinner nastoupil od začátku ve třech posledních zápasech za sebou a ve všech pochytal více než 30 střel a vždy měl úspěšnost zásahů větší než .91%.
- Nugeta v zápase zaznamenal 0+3 a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. První hvězdou se stal Connor McDavid.
- Dylan Holloway strávil na ledě pouze 4:40 a do statistik zápasu se nezapsal žádným statistickým bodem. Menší ice-time než on měl ještě Devin Shore s 4:05, který ale dokázal dvakrát vystřelit na branku a připsat si po jednom hitu i bloku.
- Klim Kostin nastoupil za Edmonton již do tří zápasů a zatímco v prvním se relativně rozkoukával, tak v dalších dvou dohromady zaznamenal 10 hitů! A to je přesně to, co se od něj čekalo, a proč byl právě on do prvního týmu povolán. Kostin navíc hraje slušně i dopředu a s pukem to umí. Určitě je to zajímavější hráč, než to při trejdu ze St.Louis vypadalo.
Nugent-Hopkins si vítězství nad Vegas cení a ví, že i New Jersey se tímto stylem dá porazit: “Je to zábavné hrát s tak dobrými týmy. Musíte se chopit příležitosti a tohle byl zatím jeden z nejžhavějších týmů v celé lize, to jsme věděli. Musíme ale samozřejmě ještě zlepšit naši hru. Získat dva body proti tomuto týmu je ale určitě velké a musíme si tento pocit udržet i tady.“
Zajímavé je, že Connor McDavid, který zápas famózním gólem rozhodl, měl jinak dle svých slov takzvaný zápas blbec: “Osobně to pro mě nebylo dobré už od začátku. Celý večer jsem bojoval s pukem, párkrát jsem i vyměnil hokejku, upustil jsem hůl, několikrát jsem ztratil chránič zubů. Bylo to docela ošklivé.“ No, pokud měl McDavid ošklivý večer, pak se těším na ten parádní, co mu někdy vyjde. :o)
- McDavid stále vede kanadské bodování ligy s 34 body. V 18 zápasech se tak pomalu blíží průměru 2 bodů na zápas. Pokud by si udržel formu, pak by možná mohl by překonat 27 let starý poslední nejvyšší bodový ligový zápis, kdy Mario Lemieux v sezóně 1995/96 získal 161 bodů. Je to reálné? Možné to určitě je. Pak jsou tu ještě rekordní bodové zápisy, které v lize v 80 letech v dresu Edmontonu třískal božský Wayne, kdy pro něj nebyl problém překonávat i 200 bodové hranice. To je ale utopie a pochybuji, že je ještě někdy někdo překoná.
- McDavid s 16 góly vede i tabulku střelců. Kdyby mu tempo vydrželo, pak by mohl překonat poslední nejvyšší gólový zápis z 30 let staré sezóny 1992/93, kdy shodně 76 gólů získalo duo Alexander Mogilnyj – Teemu Selanne. Jen upozorňuji, že Selanne tento počin dokázal ve své první nováčkovské sezóně v NHL v dresu Winnipegu! Nikdy poté již to ale nedokázal zopakovat, i když góly jako na běžícím páse střílel dále.
- K nejlepšímu kariérnímu maximu má zatím nakročeno i Ryan Nugent-Hopkins, který v 18 zápasech zaznamenal 20 bodů. Nejvíce si připsal v sezóně 2018/19, kdy získal 69 bodů.
Tysonu Barriemu stále chybí 2 góly k hranici 100 gólů v lize a 1 asistence k zápisu 350 asistencí.
Warren Foegele dnes nastoupí k 300 zápasu v NHL. V minulém zápase gólem zarovnal svoji gólovou sbírku na rovných 50. Ke stejné hranici mu chybí i 2 asistence.
Sestava se bude oproti Vegas měnit na jednom místě, když na centru čtvrté formace nastoupí Brad Malone. Ten naposledy za Edmonton nastoupil téměř před pěti týdny v prvním a druhém zápase nové sezóny. Shore a Niemelainen pouze na tribuně.
V brance již počtvrté za sebou nastoupí Stuart Skinner.
Stejně jako před dvěma týdny, i dnes připomínám, že proti sobě nastoupí bratři McLeodovi, tedy Ryan a Michael.
Mimo hru je samozřejmě Evander Kane a stále i Kailer Yamamoto, který s týmem na tripu není, takže jeho absence bude ještě nejméně tři další zápasy. Tyler Benson byl po zranění po několika trénincích s Edmontonem poslán do Bakersfieldu na rozehrání, kde již odehrál dva zápasy.
Bakersfieldu teď také trochu došel dech, když po pěti výhrách přišly tři porážky za sebou, ta poslední navíc s farmou Calgary, Wranglers 2:5. V tomto zápase dostal v brance Condors poprvé v sezóně od začátku a teprve potřetí v kariéře v AHL šanci talentovaný objev z univerzity Ryan Fanti. Benson si proti Wranglers připsal asistenci. Nejproduktivnějším hráčem Condors je tradičně Seth Griffith s 15 body ve 14 zápasech a již tradičně mu moc ostatní spoluhráči v produktivitě opět nestačí. A to ani James Hamblin, který má zatím na kontě 9 bodů.
Trocha bulváru nikdy neškodí: Spekuluje se o tom, že Edmonton je údajně jedním z týmů, které mají zájem o obránce Vladislava Gavrikova z Columbusu. Což o to, takový hráč by se hodil, protože defenziva Oilers má opravdu velké rezervy a neškodilo by ji trochu provětrat.
A jen tak mimochodem, Jakob Chychrun dnes po zranění zažije letošní debut v lize. Arizona nastoupí v Nashvillu.
Rovněž opět sílí spekulace o možném blížícím se trejdu Jesseho Puljujarviho. Opakuji jen, že jsou to jen spekulace a na ty okolo Edmontonu máme opravdu kliku, protože se to kolem nás už léta hemží jako kolem velkého kravského lejna, ale na každém šprochu… Jen jsem si představil, jak by bylo absurdní, kdyby Puljujarvi šel právě do Columbusu, který ho – teoreticky – podle předpokladů měl brát na draftu 2016 ze 3. místa, ale Columbus si místo něj raději nečekaně vybral Pierre-Luca Duboise a Edmonton, který si celou dobu chtěl vybrat Matta Tkachuka, ihned sáhl po Puljujarvim, který se zdál být žhavějším zbožím než Tkachuk. Ach jo…
Představovali jste si někdy, jak by to asi vypadalo, kdyby tento zplozenec ďábla (Keith Tkachuk promine..) hrál za nás? Já ano. 😀 Já Tkachuka logicky nemám rád, ale to je právě ono, takového hráče přesně chcete! No nic, tohle je pryč. Každopádně KDYBY Jesse někdy nakonec skončil právě v Ohiu, pak by to byla síla a tak trochu by se uzavřel kruh zpackaného draftu 2016, který vlastně z naší strany BYL skvělým tahem. Ale jen teoreticky… Nakonec, Tkachuk by nás také mohl pěkně poslat do patřičných dálek jak Calgary, ale třeba taky ne. My přece nejsme Calgary… :o)
Oilers si nyní užívají trocha toho New Yorku a okolí, protože po dnešním zápase v Newarku se přesouvají do Elmontu, kde se pozítří střetnou s Islanders a trip zakončí v sobotu v Madison Square Garden zápasem proti Rangers.
Dnešní zápas se hraje v Prudential Center od 1:00 SEČ.