NHL se přehoupla přes hranici 50 zápasů a Play Off se blíží. Blíží se i uzávěrka přestupů neboli Trade Deadline. Ta vstoupí v platnost 1. března, tedy zhruba za tři týdny. V posledních dnech se poklidné vody NHL začínají poněkud rozviřovat. Kluby obchodují s prospekty a navzájem si stahují hráče z Waiveru. Žádné větší jméno se ještě nestěhovalo, je to ale už jen otázka času, kdy kluby hrající o Play Off budou tradičně posilovat soupisky a kluby, kteří mají hráče, kterým končí smlouvy, se budou snažit za ně něco získat, ať už formou hráčské náhrady nebo volby v draftu. Letos to bude ale přecejen trochu jiné než jindy.
Od příští sezony totiž do NHL vstoupí nový klub z Las Vegas a v červnu se bude konat rozšiřovací draft, ke kterému manažeři budou přihlížet už nyní vzhledem ke smlouvám svých podřízených. A tato událost ovlivní i přestupové dění v nejbližších dnech a týdnech, proto se na to pojďme podívat trochu zblízka a přiblížit si onen rozšiřovací draft ať je jasné, jak se věci mají. Las Vegas si bude vybírat z hráčů, kteří nebudou svými kluby chráněni, přičemž kluby mají dané jasné podmínky:
Jsou dvě varianty, jednu z nich klub bude muset použít k ochraně svých hráčů.
A – ochránit 7 útočníků, 3 obránce, 1 brankáře.
B – 8 libovolných hráčů do pole, 1 brankáře.
Důležitým faktorem je určitě to, že každý hráč, který má ve smlouvě klauzuli, že nemůže být bez svého souhlasu vyměněn do jiného klubu, musí být chráněn automaticky. To může být nevýhoda, zvláště u hráčů, kterých by se jinak jejich majitelé rádi zbavili, ale nebudou moci. Ale to už je v podstatě jejich chyba při podepisování smluv. Manažeři si totiž velmi často a zbytečně svazují ruce jen proto, aby hráče do klubu za výhodných podmínek dostali. Dále jsou chráněni hráči, kteří v NHL neodehráli více než dvě sezony. Potom je tam ještě několik různých kliček a pravidel, takže mimo tyto dvě možnosti se to může zamotat ještě trošku jinak. Z pohledu Las Vegas bude situace taková, že manažer George McPhee bude v rozšiřovacím draftu zaplňovat pozice 14 útočníků, 9 obránců a 3 brankářů. Z každého klubu si bude moci vybrat MAXIMÁLNĚ JEDNOHO hráče. Tým Vegas Golden Knights bude mít 3 dny od limitu, který budou mít kluby na odevzdání listiny chráněných hráčů. Výsledky budou zveřejněny 21. června. Ještě doplním informaci, že nový tým z Las Vegas byl přidělen do Pacifické divize, která se tak rozšíří na 8 týmů. Vegas tak bude přímo na dostřel Edmontonu a Západní konference bude zase o něco zajímavější.
Pojďme se podívat na Edmonton a jeho soupisku. Po sezoně budou volnými agenty Hendricks, Russell a Gryba. Pak je tu několik hráčů, kteří budou omezenými volnými agenty. Tzn.hráči, které má klub po skončení smlouvy ještě pojištěn tím, že může dorovnat nabídku týmu, který takovémuto hráči nabídne smlouvu. Poté hráč zpravidla zůstává v původním klubu. Těmito hráči se po sezoně (kromě ještě několika prospektů) stanou Kassian, Lander, Khaira, Pakarinen, Pitlick, Reinhart, Beck, Musil, Oesterle a zejména Draisaitl. Jednání s Draisaitlem budou určitě velmi zajímavá. Je pravděpodobné, že manažer Chiarelli se bude muset vytasit s tučnou nabídkou. Edmonton má pod platovým stropem poměrně ještě dost místa, nyní necelých 17 milionů dolarů. Včetně započítaného kontraktu dlouhodobě zraněného Andrew Ference. I tak ale pochybuji, že by Peter Chiarelli chtěl královsky platit více, než je skutečně třeba.
Největší smlouvy na 6 milionů dolarů má trojice Lucic, Eberle a Nugent-Hopkins. Zde se dá předpokládat, že Eberleho nebo Nugenta-Hopkinse bude chtít Chiarelli vyměnit. Dá se to předpokládat i vzhledem k jejich výkonům, které jsou poněkud za očekáváními. Tito hráči jsou ale mladí a na trhu mají stále velkou cenu. Hned za nimi je 5,5 milionový Andrej Sekera, ten ale hraje velmi dobře a je elitním bekem Edmontonu. Poté ještě oba Švédští obránci Klefbom s Larssonem a brankář Talbot. Ti jsou někde nad 4 miliony. I u nich se dá počítat s tím, že klub si je bude chtít ochránit. A pak už je tu 4 milionový Benoit Pouliot. Ten na hráčském trhu zdaleka nemá takovou cenu, aby ho angažoval klub s tak vysokou gáží a to ještě na další dva roky. Na tak dlouhou dobu má totiž Pouliot s Edmontonem ještě platnou smlouvu. Přesto bych si i vsadil, že bude přecejen vyměněn. Edmonton ale téměř jistě bude platit poměrnou část jeho platu. Můj tip je tedy takový, že Edmonton zvolí druhou variantu s 8 hráči do pole. Mladí hráči jako McDavid, Nurse, Caggiula, Puljujarvi nebo Benning budou podle pravidel chráněni. Dále si myslím, že Chiarelli bude chtít podepsat novou smlouvu s obráncem Krisem Russellem. Pokud Russell nebude chtít ovšem opět zkusit hráčský trh. Myslím, že obrana bude přes ochranu obou Švédů se Sekerou a chráněnými Nursem s Benningem nadějná a jádro zdravé.
Listinu chráněných hráčů bych viděl následovně… Talbot – Sekera, Klefbom, Larsson, Draisaitl, Maroon, Nugent-Hopkins, Lucic, Eberle.
Eberle nebo Nugent-Hopkins by teoreticky mohli být vyměněni ještě nyní během února, nepřijde mi to ale příliš pravděpodobné. Myslím, že tito hráči budou hýbat jazýčky na vahách až v červenci, kdy se otevře trh s hráči a hlavně – až po proběhnutí draftu, který se bude konat v Chicagu 23. června. Také si myslím, že Chiarelli s McLellanem obětují obránce Brandona Davidsona. A nejen já, o Davidsonovi senyní mluví jako o nejpravděpodobnější oběti trejdu. Je ale jasné, že potom by muselobránce přijít každopádně. Je samozřejmě také možné, že to, co jsem psal o Russellovi, se může stát úplně obráceně, tedy že právě on bude obětován kvůli tomu, že mu končí smlouva. Prostě si ale myslím, že právě Russell je jedním z těch rozdílových hráčů, díky kterým jsme tam kde jsme. A takový by se měl udržet. Obrana bude ale nejspíše tím hlavním místem, kde bude Edmonton během února posilovat.
Kdo připadá v úvahu? Může to být už několikrát s Edmontonem spojovaný Travis Hamonic, který hraje v Islanders. Hamonic se ostatně nikdy netajil tím, že by rád hrál v nějakém Kanadském klubu, aby byl blíže své rodině v Manitobě. Hamonic by nebyl sice z nejlevnějších, je to ale hráč obrovských kvalit. Neméně kvalitním hráčem je také Tyson Barrie. Ten je ještě více ofenzivnějším typem. Jeho útočné choutky a rána jako z děla jsou v lize pověstné. Barrie také není právě levný, jeho trejd by ale podle mne byla trefa do černého. O Barrieho přestupu se také v NHL často mluví, stejně jako o tuctu jeho parťácích ze zdecimovaného Colorada, které se stalo otloukánkem ligy. Otázka ale je, jestli by Colorado chtělo posílit svého letitého konkurenta v divizi. Možná by dres mohl změnit i Shayne Gostisbehere, který v Philadelphii občas dokonce končí na tribuně jako zdravý náhradník. To jsou ovšem hráči pod smlouvami s dlouhodobějším potenciálem. Mezi neomezeně volnými agenty, tedy těmi, kteří by vypomohli nejspíš jen na závěr sezony a Play Off jsou také zajímavá jména. Nejzajímavější jsou třeba Kevin Shattenkirk, Trevor Daley, Johnny Oduya, Cody Franson, Dennis Seidenberg nebo Mark Streit. Různé typy, různé uplatnění, jen si vybrat.
Mezi útočníky se prakticky od začátku sezony mluví o trejdu nespokojených hráčů Patricka Marleaua a Jarome Iginly. Ten je sice ikonou odvěkých rivalů z Calgary, je ale rodákem z Edmontonu a to také není zanedbatelný fakt. V souvislosti s Edmontonem už se o Iginlovi dokonce v zámoří nahlas mluví. Stejně tak i o Brianu Boyleovi z Tampy. Ten je typově podobným hráčem jako třeba Maroon s Kassianem, tvrdý hoch, ale se šikovnýma rukama, čili velmi žádané zboží. Dalšími zajímavými jmény mezi neomezenými volnými agenty jsou třeba Martin Hanzal, Patrick Eaves, Nick Bonino, Radim Vrbata, Justin Williams, Patrik Berglund, Patrick Sharp, Joe Thornton nebo dokonce i Jaromír Jágr.
Těžko říci, kam Peter Chiarelli pro posílení týmu sáhne a jestli vůbec. Druhá polovina února ale jistě bude v NHL velmi zajímavá.