Hráči Edmontonu na domácím ledě nepotvrdili vítězství proti Detroitu a podlehli New Yorku Islanders 1:4. Zápas to byl vcelku vyrovnaný, Islanders ale byli důraznější v koncovce a to to dopadlo, jak to dopadlo, ačkoliv Islanders neměli být pro Oilers tvrdým oříškem.

Do zápasu Oilers nastoupili opět se svojí jedničkou Camem Talbotem, který nastoupil v šestém zápase za sebou. Hosté s Thomasem Greissem v brance dokonce v sedmém zápase. Oba kluby se nyní spoléhají jen na své jedničky. Pouze na tribuně jako zdraví náhradníci zůstali Iiro Pakarinen, Anton Slepyshev a druhý zápas za sebou překvapivě také Kris Russell. Benoit Pouliot nehrál už desátý zápas. Důvěru tak dostala stejná sestava jako v minulém zápase s Red Wings.

Ze začátku první třetiny byli domácí Oilers aktivnějším týmem s několika celkem slibnými šancemi. Islanders se probrali až po několika dlouhých minutách. Cam Talbot tam poté měl několik slušných zákroků, kdy Edmonton podržel, hlavně v 10 minutě při obrovské šanci Tavarese. Oilers ale stále vedli na střely a spíše drželi na hokejkách puk oni. Tedy až do začátku 17 minuty, kdy byl docela zbytečně vyloučen Caggiula. A hosté toho dokázali využít. K puku se dostal Ho-Sang, přihrál na modrou na obránce Hickeyho. Zdálo se, že ten bude střílet, střelu ale jen naznačil, puk poslal zpět na Joshuu Ho-Sanga, který propálil vše, co mu stálo v cestě, tedy hlavně trio McDavid, Gryba, Talbot. Ho-Sang vstřelil svůj první gól a zaznamenal vlastně i první bod v NHL! Odehrány má přitom 4 zápasy. 0:1. Ještě v poslední minutě mohlo být srovnáno, když ujeli dva na jednoho Maroon s Draisaitlem, první jmenovaný ale skvěle zasáhnuvšího Greisse nepřekonal.

Ve druhé třetině se opět iniciativy ujali domácí. Ve 2 minutě závar před brankou ještě gólem neskončil. Na konci 23 minuty už ale přecejen bylo vyrovnáno. Třetí formace to zahrála velmi dobře. Matt Benning střílel příklepem od modré a Zack Kassian jeho střelu šikovně tečoval. 1:1. Poté měla první formace dvě další velké šance. Pak i formace druhá, konkrétně Nugent-Hopkins, který ztroskotal na Greissovi, který chytal výborný zápas. Nedáš – dostaneš. Neuplynula ani minuta po šanci Negenta-Hopkinse, když zaútočili Islanders a šli do vedení. Třetí formace domácích bránila, bránila, ale neubránila velmi pohotové a důrazné Tavarese a skórujícího Anderse Lee, který se přes bránícího Klefboma k brance doslova probil. 1:2. Po tomto gólu dostali hosté křídla a Edmonton byl týmem, který se musel bránit. Co dokáže jeden gól… Nic důležitého se v této třetině ale už nestalo.

Třetí třetina začala hned šancí Islanders. Ve 44 minutě předvedli domácí Oilers krásnou kombinační akci po trase Draisaitl, McDavid, Maroon, Larsson. Posledně jmenovanému sklouzl puk a nedokázal zakončit podle představ. Inu, možná by to dopadlo jinak, být na konci této akce nějaký šikovný útočník, protože tato kombinace si říkala o gól. Ve 47 minutě zbytečně chyboval při rozehrávce nedůrazný Benning. Islanders se dostali do přečíslení, gól ještě nevstřelili, ale akce pokračovala dál v pásmu Edmontonu, kde byli domácí nadále velmi nedůslední a nechali soupeři spoustu času a místa. Všude byli pomaleji a Islanders hráli velmi pohotově a rychle, což na Oilers platilo. A tak Brock Nelson neměl celkem žádný problém přes pomalejšího Nurseho přihrát na Andrewa Ladda, kterého pro změnu neuhlídal Matt Benning. 1:3. Oilers to ještě nevzdali a měli poté několik velmi slibných šancí. Trenér McLellan celkem logicky ještě zkoušel i hru bez brankáře, ale i toho dokázali hosté využít, když Andres Lee střelou z půlky hřiště pečetil svým výhru Islanders 1:4.

Co k tomu říci. Celkově to byl vyrovnaný zápas. Oilers měli velké množství vyložených šancí, které ale nedokázali využít. Islanders nebyli lepším týmem co do šancí, při svých šancích ale byli důraznější. Oilers naopak dnes udělali hlavně v obraně velké množství chyb a nedůslednosti. Zápas se nepovedl Mattu Benningovi a i další hráči nemají čisté svědomí. Trenér Todd McLellan viděl mezi oběma týmy patrný rozdíl: “V přesilovkách blokovali mnoho našich střel, my ne. Měli dobré šance střelami od modré čáry, my ne. Nebylo to nedostatkem příležitostí, ale oni udělali hodně věcí, které k takové výhře potřebovali, my ne.“

Nejlepším hráčem zápasu byl naprosto poprávu vyhlášen brankář Thomas Greiss. Dalšími Zack Kassian a Joshua Ho-Sang.

Další zápas sehraje Edmonton v pátek s Pittsburghem.

Edmonton Oilers – New York Islanders 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

23.Kassian (Benning, Caggiula) – 18.Ho-Sang (Hickey, Prince), 48.Ladd (Nelson, Hickey), 59.Lee (Tavares, De Haan)