Všichni fanoušci už dychtivě vyhlížejí zveřejnění nové kolekce dresů klubů NHL z dílny Adidasu a napříč hokejovým světem se opakuje stále dokola ta samá otázka: Jaké tedy nakonec budou? Dnešní článek vám sice odpověď na tuto otázku nepřinese, ale můžete si jeho přečtením zpříjemnit dlouhé chvíle tíživého očekávání. Pojďme se společně projít klubovou historií a trochu zavzpomínat na dresy, které hokejisté Edmontonu během svého působení v NHL od roku 1979 hrdě nosili.

Ve své premiérové sezoně v NH nastupovali Naftaři v dresech, které byly dost podobné těm z nedávno skončené sezony. Podle tehdejších zvyklostí byla domácí variantou světlá sada, čili bílá, naopak v modrých dresech hráli Oilers svá venkovní utkání. V následující sezoně došlo, co se dresů týče, jen k malým úpravám v logotypu čísel, která se stala poněkud štíhlejšími a byla oproti předchozímu ročníku protažena téměř přes celou délku zadní části dresů.

V období od roku 1981 až do sezony 1993/1994 hráli Oilers v totožných trikotech bez jediné změny. Na začátku ročníku 1981/1982 došlo oproti předchozí sezoně k výraznému zesvětlení dominantní modré barvy, dále k rozšíření tří vodorovných pruhů ve spodní části dresů a k jejich celkovému sesunutí směrem ke spodnímu líci dresu. Totéž bylo učiněno i s pruhy na konci rukávů. Čísla hráčů opět nabobtnala a rozšířila se. Zvýrazněno bylo i samotné klubové logo na hrudích hokejistů, které bylo na dresech vyšito ve větším formátu než v předchozím roce. Výrobcem edmontonských dresů byla v tomto období firma Nike. V sezoně 1995/1996 změnil Edmonton výrobce dresů, jež začala dodávat společnost CCM, která se barevností i členěním jednotlivých prvků edmontonského stejnokroje opět přiblížila k modelu z roku 1981.

Nejradikálnější změnou za celé období existence klubu prošly dresy Oilers před sezonou následující, tedy před ročníkem 1996/1997. Nezměnilo se sice primární klubové logo, nezměnilo se ani celkové pojetí dresů, ovšem totální obměnou prošly klubové barvy. Současně se objevilo nové alternativní logo s naftařem, které bylo na nových dresech umístěno na ramenou. Modrá barva výrazně potemněla až půlnoční modři a z oranžové barvy se stala zlatá, v pruzích na dresu lemovaná rudými proužky.  Z tmavé varianty trikotů zmizely ramenní „přehozy“, které byly zachovány pouze u domácí bílé sady. O rok později však tyto prvky zmizely i z bílých dresů. V této podobě byly prakticky bez jediné změny používány 10 let až do roku 2007. Domácí sadu zajišťovala firma CCM, venkovní tmavou firma Bauer.

V roce 2001 představili Oilers poprvé ve své bohaté  historii třetí sadu dresů s ozubeným kolem, které mělo pět „zubů“ symbolizující počet vítězstvích ve Stanley Cupu, tradiční ropnou kapku uprostřed a celé bylo pojednáno v jakémsi dynamickém pohybu evokující letící meteorit. Osobně považuji toto logo za velice povedené, stejně jako celé dresy. Dalo by se říci, že tahle alternativní sada dresů byla poměrně oblíbená mezi fanoušky i hráči a je velká škoda, že zmizely v roce 2007 téměř beze stopy.  Velmi povedené bylo rovněž retro šněrování u krku i logotyp čísel a písmen.

S nástupem gigantické smlouvy se sportovní firmou Reebok, která pod svá křídla vtěsnala celou NHL, došlo k dalším jednotným změnám na všech dresech klubů NHL. Tyto celoplošné změny se nevyhnuly ani Edmontonu. Klubové barvy i logo zůstaly zachovány, ale poměrně nešetrně byly odstraněny tradiční tři vodorovné pruhy ve spodní části dresu i na rukávech. Byly nahrazeny dvěma tenkými vertikálními proužky, které dres lemovaly po obou stranách od krku až ke spodnímu líci. Na rukávech zůstal jeden silný pruh, který byl na každé straně doplněn dvěma tenkými pruhy. Osobně jsem měl tyto dresy rád ze všech nejméně, možná i tím, že byly spojeny s výsledkově nepříliš lichotivou érou klubu. Od sezony 2008/2009 se na scénu vrátila třetí sada dresů, která ovšem nebyla ničím přelomovým a naopak odkazovala ke kořenům. Oilers se totiž v několika vybraných utkáních oblékli do kompletu, který byl téměř totožný s modely z let 1981 a 1995.

V roce 2011 se Naftaři definitivně vracejí ke svým počátkům. Hlavní sadou dresů se stávají výše zmíněné, původně alternativní trikoty, doplněné logicky o bíle varianty a temně modrá barva spolu se zlatou zdobily už pouze třetí alternativu edmontonských uniforem, aby v roce 2013 byly vyřazeny nadobro. Edmonton se definitivně oděl do tradiční a oblíbené modrooranžové kombinace. Alternativní dresy se opět vrátily na scénu ve stejném roce, kdy Oilers draftovali budoucí megastar Connora McDavida. On byl také prvním hráčem Oilers, který tento unikátní nový dres oblékl. Stalo se tak při draftu nováčků v Sunrise na Floridě. Edmonton celkem překvapivě sáhl až do hluboké minulosti, kdy ledy WHL brázdili hokejisté klubu Alberta Oilers s jasně oranžovými dresy. Tato barva se stala dominantním prvkem na nové alternativní sadě.

Rok 2017 byl pro Oilers doslova přelomovým. Stěhování do nové arény, jmenování Connora McDavida kapitánem, postup do play off. Vedení klubu se rozhodlo tuto novou etapu historie klubu ještě zdůraznit tím, že od sezony 2017/2018 se z alternativní oranžové sady stanou hlavní domácí dresy. Tohle si ostatně Naftaři vyzkoušeli už během jarního tažení v play off. A jak bylo úspěšné…

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *