1.kolo draftu 2017 je za námi. Překvapení bylo tu více, tam méně, podle toho jak to kdo bere. Bylo ale více očekávatelné, že Nolan Patrick bude týmem New Jersey draftován z prvního místa. Ale to se nestalo. Manažer Ray Shero sáhl po Švýcarovi Nico Hirschierovi a Patrick se tak stal novým hráčem Philadelphie. Nejvýše postavený Český zástupce Martin Nečas byl draftován ze 12 pozice Carolinou Hurricanes. 21 výběr měli k dispozici New York Rangers a výběr 22 Edmonton Oilers. Rangers zvolili druhého Českého hráče Filipa Chytila. Poté na pódium vystoupila delegace z Edmontonu, kde byl kromě Petera Chiarelliho i Todd McLellan, Wayne Gretzky nebo i tradičně jako každý rok syn majitele Oilers Daryla Katze. Když Peter Chiarelli vystoupil k mikrofonu, nikterak překvapivě vybral očekávanou volbu – Američana Kailera Yamamota.
Edmonton letos po letech nebyl na špici, jako tomu bylo obvyklé v minulých letech a tak byl tento draft z pohledu fanouška zvláštní. Říká se, že tento ročník je slabší než ty předchozí. Fakt ale je, že i na tomto draftu je spoustu zajímavých hráčů. Yamamoto je jeden z nich. Jedná se o velmi dobře technicky vybaveného hráče, podle skautů je to velmi kreativní hráč s rychlýma rukama a rychlým bruslením. Navíc má i na svůj věk dobře vyvinuté hokejové myšlení a cit pro hru. Jeho nedostatky jsou jeho malá postava, fakt že nehraje fyzický hokej – což může pro prosazení v NHL být problém – a také horší defenzivní práce. Většina se ale odvíjí od jeho malé postavy. Kdyby té nebylo, byl by prý vybrán daleko dříve než na 22 pozici. Skauty a potažmo poté kluby právě to odrazovalo. Edmonton se toho ale evidentně nebojí a zkusí, co se s takovým hráčem dá dělat.
Nedostatky se dají vypilovat a co se ofenzivních schopností týče, tam je právě Yamamoto natolik vyjímečný, že klub zaujal. Pro zajímavost, Yamamoto je srovnáván s Johnny Gaudreauem a ten jak víme měl výhledy podobné a jak je na tom teď. Kailer Yamamoto se narodil v městě Spokane ve státě Washington v roce 1998. Jako šestnáctiletý začal nastupovat ve velkém hokeji ve Western Hockey League v rodném městě za tým Spokane Chiefs. Tam hrál i se svým starším bratrem Keanem, který je v tomto klubu už čtvrtou sezonu, Kailer o sezonu méně. Je možné, Kailer Yamamoto bude v tomto klubu pokračovat, ale po třech výborných sezonách si to nemyslím. Je prostě čas se posunout někam dál.
Yamamoto je reprezentantem USA v mládežnických kategoriích U17 a U18. Zahrál si na juniorském šampionátu. Na tom posledním v roce 2016 za výběr U18 v 7 zápasech vstřelil 7 gólů a přidal 6 asistencí. Se svým týmem získal bronz a skončil na 3 místě kanadského bodování turnaje.
Yamamotovým trenérem ve Spokane byl bývalý hráč NHL Don Nachbaur. Ten jen tak mimochodem v sezoně 1982/83 odehrál v dresu Edmontonu Oilers 6 zápasů. Nachbaur ve Spokane trénoval i nynějšího výborného útočníka Tampy Bay Lightning Tylera Johnsona a tady vidí srovnání. Johnson i Yamamoto u obou hráčů vidí stejné odhodlání a dovednosti. Nachbaur sám k tomu říká: “Trénoval jsem Johnsona a ten když hrál zápas, tak měl skoro stejnou mentalitu. Nezáleželo na velikosti, vždycky šel za pukem a snažil se být u něj vždycky první. Nezáleželo na tom, jak je velký. Kailer to má také. Viděli jsme jeho chytrost, má obrovskou schopnost s pukem zrychlit.“ Oba hráči – Johnson s Yamamotem se také velmi dobře znají, ačkoliv Johnson je o 8 let starší. Johnson totiž také pochází ze Spokane. Johnson byl také u toho, když Yamamoto bral jako malé dítě bruslařské lekce. Tyler Johnson o něm říká: “Vždycky tam byl nejmenší kluk. Snažil jsem se s ním dělat a učit ho různé věci a bylo to neuvěřitelné. Byl schopen dělat věci, které jsem ani já nedokázal udělat.“
Ještě zpátky k jeho trenérovi Nachbaurovi ale. Ten říká, že si Kailera Yamamota všimli, když hrál v mládežnickém týmu Los Angeles Kings. Odtamtud si ho v draftu WHL vybrali právě Spokane Chiefs. Opět u slova Don Nachbaur: “Mysleli jsme, že by se mu mohlo dařit, protože ve své věkové skupině měl dobré dovednosti. Viděli jsme jeho houževnatost s pukem a jeho hokejové smysly, které byly vynikající. Dokázal hrát ve velké konkurenci s daleko většími hráči. Když byl s námi na našem prvním kempu, tak skutečně exceloval. Vždycky ve své věkové skupině vynikal a vždy byl jedním z nejlepších hráčů, i když byl jedním z těch mladších v týmu.“
Zajímavé je se podívat na srovnání Yamamota s Nolanem Patrickem, který byl vybrán ze druhého místa. Oba hráli WHL, Patrick ji hrál za tým Brandon Wheat Kings. S těmi postoupil loni do play off, zatímco Yamamotovi se to se Spokane nepovedlo. Podívejme se ale na malé srovnání těchto dvou hráčů. Nolan Patrick v minulé sezoně vinou zranění odehrál 33 zápasů, v nichž zaznamenal 46 bodů, v sezoně předchozí v 72 zápasech měl bodů 102. Kailer Yamamoto loni v 65 zápasech zaznamenal 99 bodů a předloni v 57 zápasech bodů 71. Co z toho plyne? Že Yamamoto co do ofenzivních schopností není téměř o nic horší než hráč, který byl dlouho avizovanou jedničkou draftu (kterou se možná nestal právě kvůli svým problémům se zraněním).
Samozřejmě všechno ukáže čas, je mu teprve 18 let. Ale myslím, že když zapracuje na fyzické kondici, může se z něj stát kvalitní hráč. Podívejte třeba na Draisaitla nebo Eberleho, ti měli s fyzickou hrou také problémy a nakonec se s tím díky úsilí dokázali vypořádat a vypracovat se až do prvního týmu jako jeho stabilní hráči. Myslím, že se u něj ještě máme na co těšit.