Na samém začátku zámořské hokejové sezony se už tradičně konal od 8. do 11. září turnaj mladých prospektů, v jehož rámci se pravidelně poměřují zelenáči  Vancouveru Canucks, Calgary Flames, Edmontonu Oilers a Winnipegu Jets.

Dostaveníčko s názvem Young Stars Classic pořádají Vancouver Canucks a odehrává se ve městě Penticton. Dějiště turnaje se nachází na jihu provincie Britská Kolumbie v údolí s názvem Okanagan u stejnojmenného jezera. Ve městě žije lehce přes 30 tisíc obyvatel, celá aglomerace pak čítá téměř 45 tisíc hlav. Edmonton letošní turnaj opanoval a bez ztráty bodu získal cenné prvenství. Je skvělé, že po nástupu generace Connora McDavida a Leona Draisaitla do NHL ropný vrt talentů Oilers nevysychá a do budoucna je i nadále z čeho vybírat.

Naftaři v prvním utkání porazili v prestižním duelu rivala z Calgary 4:2, a to především díky skvělé závěrečné periodě, kterou ovládli v poměru 3:0. Dalším v cestě byl nažhavené partě z Alberty Winnipeg. Všichni střelci Jets se v tomto utkání museli sklonit před hrdinou v masce Stuartem Skinnerem. Gólman, kterého si Oilers vybrali ve třetím kole letošního draftu, zastavil všech 26 střeleckých pokusů Tryskáčů a dovedl svůj tým k dalšímu vítězství, tentokrát 3:0. O konečné prvenství v turnaji si to Oilers rozdali s domácími Canucks. Utkání mělo grády, jak se na pomyslné finále sluší a patří. Mladé Kosatky po první třetině vedly o dvě branky. Naftaři v prostředním dějství překlopili misky vah na svou stranu, ovšem ve třetí třetině měli navrch opět hokejisté Vancouveru a za stavu 4:4 se šlo do prodloužení. Ve 3. minutě nastaveného času zajistil bonusový bod svým barvám Maksimov a mohlo se naplno slavit.

Konečná tabulka:

TEAM GP W L OTL PTS PCT GF GA PIM
Edmonton Oilers 3 3 0 0 6 1.000 12 6 31
Vancouver Canucks 3 1 1 1 3 .500 10 13 37
Calgary Flames 3 1 2 0 2 .333 9 10 33
Winnipeg Jets 3 1 2 0 2 .333 6 8 34

Mladí Naftaři se mohli na turnaji pyšnit nejlepší ofenzivou, když se jim ve třech utkáních podařilo vsítit 12 gólů a současně nejlepší obrannou činnosti, když svým soupeřům dovolili dopravit pouze 6 puků za záda svých brankářů.

Kanadské bodování turnaje zcela ovládl útočník Edmontonu Chad Butcher, který ve 3 utkáních nasbíral 7 bodů za 3 branky a 4 asistence. Stal se tak současně i nejlepším střelcem turnaje (společně se spoluhráčem Josephem Gambardellou a s Jansenem Harkinsem z Winnipegu) a nejlepším nahrávačem turnaje.

Oilers nasadili do hry všechny tři své brankáře. Nejlépe se vedlo již zmíněnému Stuartu Skinnerovi, který vychytal ve svém utkání nulu. Dylan Wells pustil při vítězství nad Calgary 2 branky s procentuální úspěšností 92,9 % a Shane Starrett inkasoval v divokém utkání proti Vancouveru 4 góly s procentuální úspěšností 91,3 %.

Celkově se v turnaji týmům příliš nedařilo využívat přesilové hry. Edmonton jich měl k dispozici 12 a nedokázal využít ani jednu. Nejlepším využitím přesilových her se prezentovali naopak hráči Canucks, kteří využili 3 početní výhody z 9 nabídnutých. Naopak v oslabení se Edmontonu poměrně dařilo, když dokázali Oilers ubránit 11 z 12 oslabení. Mistry v této dovednosti se na turnaji stali hokejisté Flames, kteří v 11 oslabeních neinkasovali ani jednou.

Trochu za očekáváním zůstaly výkony asi nejsledovanějšího hráče v táboře Edmontonu Kailera Yamamota. Americký útočník si ve dvou utkáních připsal pouhou jednu asistenci. Český forvard Ostap Safin zasáhl také do dvou utkání a jednou se dokázal gólově prosadit.