Trade deadline 2018 je za námi. Jako obvykle v poslední době se více spekulovalo v médiích než dělo na bitevním poli generálních manažerů. Peter Chiarelli za poslední dva dny vykonal tři výměny.

V té PRVNÍ figuroval obránce Brandon Davidson. Ten byl loni touto dobou taktéž před uzávěrkou přestupů vyměněn do Montrealu za Davida Desharnaise. Tento trejd tehdy dával smysl, Edmonton se pokusil zabojovat o Stanley Cup a Desharnais byl vhodným posílením rozjetého týmu. Davidson si v Montrealu stálé místo nevybojoval a když byl začátkem prosince umístěn týmem na waiver, Chiarelli po něm opět sáhl. Ze začátku se ani tady Davidson nedokázal probojovat do základu, ale poté co začal dostávat více prostoru, začal konečně využívat svůj potenciál a začal být využíván i v přesilovkách. A paradoxně právě v této době, když začal prokazovat své kvality a byl určitě jedním z těch lepších v defenzivě Oilers, byl vytrejdován k Islanders za 3 volbu draftu 2019. Davidson je stále mladý hráč a potenciál určitě má. Navíc nemáme právě širokou defenzivní základnu, takže trošku nepochopitelný krok.

No ale pojďme ke DRUHÉ VÝMĚNĚ. Včera byl do Nashvillu vyměněn Mark Letestu. Oilers za něj získali jiného útočníka Pontuse Aberga. Letestu je defenzivním útočníkem, často využíván v oslabení, ale v Edmontonu se pro něj našlo využití i v pro něj nezvyklé roli přesilovkového specialisty, kdy po boku McDavida, Draisaitla a dalších plnil roli hlavní clony před brankářem. V této roli se dokázal i často prosazovat střelecky a loňská sezona byla i pro Letestua v dresu Oilers velmi dobrá. I v této sezoně se s ním počítalo v totožné roli, ale jeho výkony začaly uvadat, až ho vystřídal v přesilovkové formaci Ryan Strome. Těžko ale Letestuovi něco vyčítat, protože se prostě svezl se špatnými výkony celého týmu. Každopádně odvedl v Edmontonu cenné služby. V Nashvillu se nakonec neohřál ani chvilku, protože v této výměně byl zainteresovaný ještě třetí tým, Columbus, který za něj Predators vyměnil 4 volbu v draftu 2018. Letestu se tak vrací do svého bývalého klubu, protože za Columbus už hrával v letech 2012-15. Oilers za Letestua z Nashvillu získali tedy křídelního útočníka Pontuse Aberga.

Pontus Aberg prošel prakticky všemi mládežnickými výběry Švédska. Na klubové úrovni zase totéž v dresu Djurgårdens, kde si zahrál i v mužské kategorii. Jako jejich člen byl v roce 2012 draftován Nashvillem ve 2 kole z 37 místa. Přes Färjestad se vydal do Ameriky zkusit štěstí, ale prakticky tři sezony hrál převážně v AHL v Milwaukee, které je farmou Nashvillu. Během druhé sezony, tedy 2015/16, kdy vyčkával a pravidelně nastupoval v Milwaukee, si připsal i své dva první starty v NHL a bylo to až na sklonku sezony, v play off během série se San Jose. Během další sezony dostal v NHL prostor k 15 zápasům v základní části, kde nijak neoslnil. Poté ale dostal překvapivě prostor v play off, kde byl členem základní sestavy a odehrál prakticky všechny zápasy v sériích s Chicagem, Anaheimem a Pittsburghem, kde se Nashville zastavil až ve finále. V právě probíhajícím sezoně v Nashvillu už dostával více šancí, i když to stále nebylo nic slavného. Aberg má šikovné ruce, nebojí se obejít hráče a na ledě má dostatek sebevědomí. V NHL ale nějak neumí zúročit to, co se mu daří v jiných soutěžích. Stylem i náturou mi hodně připomíná jiného Švédského hračičku Linuse Omarka, kdysi také hráče Oilers. Omark se v Edmontonu i přes svůj nezpochybnitelný talent prosadit nedokázal. Uvidíme jestli Aberg půjde v jeho stopách, nebo se se dokáže v NHL prosadit, nebo tato výměna byla jen krokem do prázdna. Pokud pominete tento risk a vezmete v úvahu to, že Letestuovi končila smlouva a jeho výkonnost upadala a trenér s ním přestal počítat, pak tato výměna smysl dává.

TŘETÍ TREJD. Ten se zrodil dnes těsně před koncem uzávěrky a je nejméně pochopitelný. Do New Jersey putuje power forvard Patrick Maroon, opačným směrem 3 volba v draftu 2018 a prospekt Joey Dudek. O Maroonově výměně se spekulovalo dlouho. Poslední tři zápasy dokonce zůstal mimo tým, i když se oficiálně uvádělo, že je zraněný. Maroon k týmu přišel v průběhu sezony 2015/16 a tehdy se mluvilo o tomto trejdu jako o jednom z nejlepších celého ročníku. Anaheim tehdy získal Martina Gernáta a 4 kolo draftu. Maroon začal prakticky od začátku svého působení v Edmontonu být velmi produktivní a v Anaheimu si trochu museli drbat hlavy. Maroon nikdy nebyl ryzím střelcem ani tvůrcem hry. Je spíše silovým typem hráče a spolehlivým bijcem, což několikrát dokázal i v bitkách, kde se nejčastěji zastával hvězdných spoluhráčů. Podle vyjádření jeho spoluhráčů byl prý i velmi dobrým typem do kabiny a byl i výraznou tváří klubu v charitaktivních akcích, zvláště poté, co z klubu odešel Matt Hendricks. prostě srdcař, kterých není zase tolik, aby odcházeli takto zbytečně. Maroon v loňské sezoně odehrál životní sezonu když dokázal vstřelit skvělých 27 gólů a přidat 15 asistencích, nejčastěji po boku Connora McDavida, se kterým si hráčsky sedl. Ani letos to nebylo tak špatné, se 14 brankami je čtvrtým nejlepším střelcem týmu. Letos je ale v týmu asi špatně všechno a více z toho asi vymáčknout nešlo. Všechny tyto věci co jsem vyjmenoval byly totiž asi málo Peteru Chiarellimu, který Maroona vyměnil prakticky za nic. 3 kolo draftu a prospekt, který hraje na univerzitě.

Joey Dudek hraje za Boston College a ani tam nemá nijak závratná čísla. V roce 2014 byl draftován Devils v 6 kole ze 152 místa. (…) Nedá se počítat, že by tento hráč nějak zasáhl do historie Oilers, ba ani Bakersfieldu. Třetí kolo draftu, to také není nic závratného. No, přejme Maroonovi štěstí možná v play off, Devils totiž zatím drží postupové naděje. A v létě pak na trhu volných hráčů.

Abych to shrnul, Chiarelliho kroky nechápu. Zřetelná je věc, že již odepsal sezonu. Do konce zbývá Edmontonu odehrát 20 zápasů a ztráta je 15 bodů na poslední postupové místo. Ano, sezona je asi již ztracená a manažer Oilers to nyní na hráčském trhu více než demonstroval. Chápu, že je rozdílné chování manažera, který posiluje tým do bojů o Stanley Cup a manažera, který je v týmu, který už nemá šanci. Nicméně i v takových případech se dá za kvalitního hráče získat odpovídající náhrada. Viz třeba nedávný trejd Gáboríka a Shorea za Phaneufa a Thompsona. Nebo Kuempera za Riedera a Wedgewooda, atd. Chci tím říci, že i týmy, které už téměř jistě nepostoupí do play off své hráče netrejdují za balíček žvýkaček. Drtivá většina trejdů prostě byla výhodná na obě strany. Ze strany Edmontonu ale zisk moc nevidím. Například… ano Edmonton sice ztrácí 15 bodů na play off, ale pořád se dá sezona dohrát se ctí a zkusit možná i nemožné. Za ziskem 3 volby draftu a neužitečného prospekta ale nevidím nic.

Ještě se podívám do minulosti za Chiarelliho trejdy. Tady mi to prostě suverénně vychází negativně, i když takové nebyly pochopitelně všechny. Vezmu to od nejlepšího…

 

DOBRÉ TREJDY:

29.2.2016 – Za nejlepší trejd považuji jednoznačně získání Patricka Maroona z Anaheimu za Martina Gernáta a 4 volbu v draftu. Viz.výše.

27.7.2015 – Získání Cama Talbota z NY Rangers výměnou za 2, 3 a 7 volbu v draftu. Talbot se sice nestal oporou jak se čekalo. Kvalitativně prostě na úplnou špičku nemá a neměl to ani v minulé sezoně, kdy sice odchytal fantastické zápasy, ale i tak se nevyhnul ztrátě formy. Ale toto nemohl Chiarelli předpovídat. Talbot měl jako dvojka u Rangers našlápnuto vysoko a volby v draftu nebyly velkou obětí.

14.11.2017Mike Cammalleri z LA Kings za Jussiho Jokinena. Veterán Cammalleri měl pomalý start, ale nyní hraje (na poměry současného Edmontonu) slušný hokej, hraje obětavě a celkem pravidelně boduje. V 39 zápasech za Oilers má na kontě 20 bodů. Jokinen se neohřál ani u Kings. Poté hrál ještě v Columbusu a včera byl vytrejdován do Vancouveru, takže bude hrát za 4 tým v sezoně. Dobrý trejd.

28.12.2015Zack Kassian z Montrealu za Bena Scrivense. Tady šel Chiarelli do rizika, protože Kassian měl problémy se životosprávou, se zákony a tím pádem i s vedením NHL. Scrivens zase nepodával dobré výkony a ztratil důvěru trenérů. Celkem logicky byl vyměněn. Montreal se v té době potýkal se zraněním Careyho Price a Scrivens byl dobrým záskokem. Kassian v Edmontonu restartoval svoji uvadající kariéru a nyní je výraznou oporou týmu.

28.2.2017 – Opět trasa Montreal – Edmonton. K Oilers přichází na závěrečnou fázi dobře rozjeté sezony vypomoci zkušený David Desharnais, opačným směrem putuje Brandon Davidson. O tomto trejdu jsem psal už výše, Desharnais výrazně pomohl hlavně na vhazováních a při oslabeních a byl kvalitní posilou a měl velký podíl na úspěšné minulé sezoně. Po sezoně podepsal v Rangers jako volný hráč. Davidson v té době neměl jisté místo u Oilers.

 

ŠPATNÉ TREJDY. Od nejhoršího:

29.6.2016Taylor Hall za Adama Larssona. Tento trejd většina lidí pohybujících se kolem hokeje asi nepochopilo dodnes. Během 6 sezon v Edmontonu Hall třikrát vyhrál kanadské bodování a pak byl dvakrát druhý a jednou třetí. BYL a JE jedním z nejlepších křídel v celé lize. Škoda, že se nedala využít spolupráce Halla s McDavidem. McDavid totiž vinou zranění jak víme odehrál jen polovinu sezony a pak byl Hall vyměněn. Říkalo se, že Hall byl špatným duchem kabiny a brojil kabinu proti trenérům. Ano to může být pravda a trejd byl možná nevyhnutelný, jenže protihodnota za Halla mohla nebo spíš MĚLA být v podobě TOP hráče. Adam Larsson, který přišel protihodnotou z New Jersey měl odehraných 5 celkem solidních sezon, jenže 5 sezon by podle mne mělo stačit na to, aby se poznalo co v hráči vězí. Přese všechnu snahu a solidní hru, Larsson je naprosto tuctovým obráncem, kterých je v NHL desítky. Hall je i dnes jedním z nejlepších hráčů NHL.

27.2.2016Justin Schultz do Pittsburghu za 3 volbu v draftu. Že v Schultzovi vězí obrovský talent, to věděl skoro každý. To, že se mu – hlavně ve své poslední sezoně – nedařilo a že dělal velké individuální chyby… ano, to bylo evidentní. Jeho úpadek začínal už v týmu trenéra Eakinse o rok dříve a Schultz se nedokázal dostat zpět do své obvyklé formy a využít svůj – hlavně ofenzivní – potenciál. A tak bylo jasné, že tento hráč asi v Edmontonu sezonu nedokončí. Jenže zbavit se tohoto výjimečného hráče jako hozením psa přes plot za 3 volbu v draftu, to byl prostě kolosální přehmat, který prostě musí sekundovat trejdu Taylora Halla. Schultz po výměně k Penguins vyhrál Stanley Cup. V loňské sezoně, kdy Penguins prvenství obhájili, Schultz zažil životní sezonu, když si připsal 51 bodů a byl jednou z hlavních opor a v podstatě je jí dodnes.

26.6.2015 – První výměna Petera Chiarelliho v Edmontonu a hned poměrně slušný přehmat. Do Edmontonu přišel Griffin Reinhart. O něm se soudilo, že bude jednou v NHL velmi dobrým obráncem. Svědčí o tom i vysoké postavení na draftu 2012, kdy si ho Islanders vybrali ze 4 místa. Reinhart ale očekávání nenaplnil. Chiarelli byl jiného názoru. To mu samozřejmě nejde vyčítat, navíc Reinhart určitý potenciál ukázal i během angažmá v Edmontonu. Jeho výkony ale nebyly konstantní a do základu se nikdy neprobojoval. Co se mu ale vyčítat musí, to je to, že za něj Islanders poslal 1 a 2 volbu v draftu, což byla neúnosně velká cena za neprověřeného hráče, který u jiného týmu propadl. Ta 1 volba draftu byla navíc hlavním obchodním artiklem při výměně Davida Perrona do Pittsburghu. Zbavili jsme se jí tedy až příliš levně. Když si vezmeme, že Islanders jí zúročili v získání Matthewa Barzala na draftu 2015. O Reinharta jsme navíc stejně nakonec přišli, když na rozšiřovacím draftu zůstal nechráněn a Vegas Golden Knights si ho vybrali do svého týmu. Reinhart nyní hraje na farmě v Chicagu Wolves.

22.6.2017 – Opět výměna mezi Islanders a Oilers. Jmenovitě mezi Garthem Snowem a Peterem Chiarellim. Jordan Eberle byl inventářem Oilers a miláčkem fanoušků, v poslední sezoně byl ale výkony za očekáváním a to i v období, kdy se jinak celému týmu velmi dařilo. Eberle i tak byl takový nemastný neslaný. O jeho trejdu se mluvilo dlouho a došlo na něj až mnohem později než se čekalo, až po sezoně. Jenže protihodnota je taktéž hodně diskutabilní. Ryan Strome měl jen jednu sezonu, kdy se dostal alespoň na 50 bodů, jinak byly jeho výkony, nechci říci špatné, ale nijak výrazné. Nemůžu si v tomto případě odpustit srovnání s Adamem Larssonem. Strome je kvalitní hráč, i v Edmontonu se jeho výkony postupně zlepšují, ale je to prostě hráč do třetí formace, který neohromí a není to ani střelec, ani tvůrce hry, ani tvrďas. Je to takový poctivý dříč, ale to je asi tak vše. I Eberle se stejně jako Hall ve svém novém působišti chytil a i když Islanders nehrají právě moc dobře, Eberle pravidelně boduje a svoji kariéru opět nastartovává na vyšší stupeň. I za Eberleho se dalo získat mnohem, mnohem více.

26.2.2018 – Patrick Maroon do New Jersey. Joey Dudek a 3 volba draftu 2018 do Edmontonu…..

Ještě takovou perličku… Když se podíváte na stránku Wikipedie na profil Petera Chiarelliho, je tam u jeho životopisu nyní takovéto prohlášení: “26.února 2018 – Peter Chiarelli upevnil svůj status nejhoršího generálního manažera nedávné historie NHL tím, že vyměnil Patricka Maroona za pytel puků a nějakého chlápka, o kterém nikdy nikdo neslyšel“.

1 thought on “Vysvědčení Petera Chiarelliho, který zab(al)il sezonu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *