Rivalita druhá část: Další velcí rivalové Oilers

Anderson, HaywardHistorická rivalita – Edmonton Oilers vs. Winnipeg Jets

Původní Winnipeg Jets zahájili své účinkování podobně jako OIlers v roce 1972 v tehdejší WHA. V této soutěži byli Jets na rozdíl od Edmontonu velice úspěšní a celkem třikrát se radovali ze zisku „Avco World Trophy“. Když se v roce 1979 oba týmy společně s Quebec Nordiques a Hartford Whalers připojili k NHL, karta se postupně začala obracet.Mezi lety 1983 a 1989 se OIlers potkali v play off s Jets celkem pětkrát. Oilers všechny vzájemné série dotáhli do vítězného konce a z 19 vzájemných klání ztratili pouze jediné (!)Po Gretzkyho výměně do Los Angeles si Jets na Edmonton velmi věřili. Když se tito dva soupeři setkali v prvním kole play off v roce 1990, ujal se Winnipeg vedení 3:1 na zápasy. Jets vedli i v pátém zápase, OIlers se však podařil obrat v celé sérii a nakonec zvítězili v rozhodujícím sedmém klání. Vzájemná rivalita bohužel skončila v roce 1996, kdy Jets „odletěli“ do arizonské pouště a stali se z nich Phoenix Coyotes. Novodobí Tryskáči z Winnipegu by v případě sehrání několika vypjatých sérií s Oilers v play off mohli tuto starou rivalitu v budoucnosti oprášit. Potenciál by zde rozhodně byl.

Historická rivalita – Edmonton Oilers vs. Los Angeles Kings

Soupeření mezi týmy Los Angeles Kings a Edmonton Oilers začalo víceméně v okamžiku, kdy OIlers nakoukli v roce 1979 do NHL. Hned v prvním ročníku totiž mladíček jménem Wayne Gretzky sváděl do poslední chvíle souboj o Art Ross Trophy s útočníkem KIngs Marcelem Dionnem. Na konci ročníku měli oba shodně 137 kanadských bodů, ale cena byla přidělena Dionnovi, který vsítil o dvě branky více než Gretzky. Nutno ovšem podotknout, že Gretzky odehrál o jedno utkání méně než Dionne. V sezoně 1981/1982 na sebe oba kluby narazily v play off. V této sezoně Gretzky naprosto rozcupoval anály NHL, když dosáhl 212 kanadských bodů (92 + 120). Oilers skončili na vrcholu své divize. Kings po docela povedené předchozí sezoně vykazovali pátou nejhorší bilanci v celé NHL (tehdy 21 klubů). Do play off se dostali pouze díky tomu, že Colorado Rockies podávali ještě o mnoho horší výkony a KIngs díky tomu uhájili čtvrtou postupovou příčku ve své divizi. Za stavu 1:1 na zápasy vedli ve třetím utkání série Oilers 5:0 po dvou třetinách. Los Angeles však dokázali v normální hrací době neuvěřitelným finišem vyrovnat a nakonec zvítězit 6:5 v prodloužení. Tento zápas vešel do historie jako „Miracle on Manchester“. V celé sérii nakonec zvítězili zcela překvapivě KIngs v poměru 3:2 na zápasy. V následujících dvou sezonách Kings v play off chyběli, zatímco OIlers se poučili ze svých chyb a zahráli si finále v roce 1983 a následně v roce 1984 získali svůj první Stanley Cup.

Celý sportovní svět šokovala 9. srpna 1988 zpráva o výměně Gretzkyho z Edmontonu do Los Angeles. Rivalita obou klubů rázem získala nový, dosud netušený a dříve těžko představitelný rozměr. S Gretzkym v sestavě zaznamenali Kings v sezoně 1988/1989 obrovské zlepšení. V konečném účtování předstihli Edmonton a obsadili ve své divizi druhé místo, Oilers skončili třetí a oba kluby na sebe narazily hned v prvním kole play off. Tentokrát to byli Králové s Gretzkym proti Oilers. Pro příznivce Edmontonu něco naprosto neuvěřitelného. Oilers se ujali vedení v sérii 3:1 na zápasy, ale Los Angeles poté dokázali zvítězit třikrát v řadě a vyhrát tuto sérii proti obhájci Stanley Cupu. V dalším kole však Kings nepředvedli takřka nic a budoucí šampion z Calgary je vyřadil hladce 4:0 na zápasy. Po sezoně 1991/1992 se rivalita mezi oběma znesvářenými kluby značně utišila. Na vině byl především odchod velkého množství původních hráčů Oilers, kteří vyhecované bitvy zažili, do jiných klubů NHL. Kurri a Huddy následovali Gretzkyho do Los Angeles, Messier, Anderson, Graves, MacTavish a další se stěhovali k newyorským Rangers. Tato rivalita již nebude pravděpodobně ve své původní podobě nikdy obnovena.