Deník Edmonton Journal přinesl před několika dny informace o dalších brankářských jménech, která údajně uvízla v hledáčku generálního manažera Oilers Petera Chiarelliho. Jeden z nejdůvěryhodnějších reportérů ESPN Pierre Lebrun vypustil do světa zprávu, že se OIlers a Sharks vehementně zajímají o švédského gólmana Ottawy Robina Lehnera.
„Předpokládá se, že Edmonton Oilers patří mezi několik týmů, které vyjádřily zájem o Lehnera,“ uvedl Lebrun. Oba jmenované kluby usilují o zisk nové brankářské jedničky pro příští sezonu a tak se logicky jejich zrak na hráčském trhu upírá stejným směrem. Některé další zdroje uvádějí, že Naftaři i Žraloci sondovali terén také kolem dalších maskovaných mužů, jmenovitě šlo o Cama Talbota z New York Rangers a o Johna Gibsona z Anaheimu. Ze zmíněného tria mladých brankářů je nejzkušenějším mužem Robin Lehner, který doposud nastoupil v nejslavnější hokejové lize světa k 86 utkáním. Talbot jich má na svém kontě 57 a Gibson pouze 21. Právě Lehnerovi se bude věnovat tento díl našeho brankářského speciálu.
Perspektivní dlouhán z Göteborgu
Robin Lehner se narodil 24. července 1991 ve švédském města Göteborg. Jedná se o brankáře s vynikajícími fyzickými parametry. Váha 102 kg a výška 193 cm přesně splňují současný trend velkých gólmanů, kteří pokryjí v brance co nejvíce prostoru. Ottawa švédského mladíka draftovala v roce 2009 ve druhém kole z celkové 46. pozice. Mezi jeho největší dosavadní úspěchy patří bezesporu zisk Jack A. Butterfield Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off AHL v roce 2011. Skvělými výkony tehdy dopomohl farmářskému mužstvu Ottawy s názvem Binghamton Senators k zisku Calder Cupu. Lehner se hokeji začal naplno věnovat v poměrně pozdním věku, protože do svých 10 let dával přednost fotbalu. První hokejové krůčky absolvoval v klubu Mölndal IF, později oblékal až do sezony 2008/2009 dres mládežnických týmů Frölundy. Po draftu zamířil za oceán, aby si v kanadské juniorské lize OHL (Ontario Hockey League) přivykl zámořskému hokeji. 29. března 2010 podepsal Lehner tříletou dvoucestnou smlouvu s klubem NHL Ottawa Senators. Odborníci v té době švédskému brankáři předpovídali velkou budoucnost a shodovali se v tom, že Ottawa by v něm konečně po dlouhých letech mohla v poměrně krátkém časovém horizontu získat stabilní a dlouhodobou jedničku.
Svůj debut v NHL si Lehner odbyl 16. října 2010, když odchytal 4 minuty v závěrečné třetině utkání proti Montrealu Canadiens. V té době bylo Lehnerovi přesně 19 let, dva měsíce a 24 dnů a díky tomu pro sebe uzmul primát nejmladšího švédského brankáře, jaký kdy nastoupil k zápasu NHL. Na první vychytané vítězství si musel počkat do 13. ledna 2011, kdy pomohl Ottawě porazit New York Islanders v poměru 6:4. V play off si poprvé zachytal 17. května 2013 proti Pittsburghu Penguins. Od sezony 2013/2014 se konečně napevno usadil v prvním týmu Ottawy Senators. 11. listopadu 2013 se dokonce dočkal ocenění hráče týdne, když ve třech utkáních vychytal tři vítězství s průměrem 1,33 branky na zápas a s úspěšností 95,8 %. Na konci července 2014 podepsal Lehner s Ottawou tříletou smlouvu v hodnotě 6 675 000 dolarů. Na mezinárodní scéně reprezentoval Lehner rodné Švédsko na mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2009 a v roce 2011 absolvoval se švédskou reprezentací také mistrovství světa juniorů. Lehner chytá stylem „butterfly“, k čemuž zdatně využívá velké postavy. Navzdory své velikosti je však velmi pohyblivým brankářem. Hokejoví skauti jej před draftem v roce 2009 popsali jako velmi konkurenceschopného gólmana s poměrně dobrou technikou. Švédský trenér Stephan Lundh ho charakterizoval jako stabilního, klidného brankáře, který je velmi cílevědomý a odhodlaný pro úspěch udělat téměř cokoliv.
Milovník death metalu
Lehnerův otec Michael, který v současnosti trénuje brankáře ve švédském klubu Frölunda Indians, sám nikdy brankářské řemeslo aktivně neprovozoval. Na vrcholové úrovni se však věnoval různým formám bojových umění a svých zkušeností a znalostí o pohybu lidského těla dokázal výborně uplatnit právě při práci s hokejovými brankáři. Patrně není třeba dodávat, kdo měl největší vliv na sportovní vývoj jeho syna Robina.
Když v roce 2013 opouštěl Ottawu její dlouholetý kapitán Daniel Alfredsson, prodal svůj dům v hlavním městě Kanady právě Lehnerovi. Zřejmě dost často je v jeho zdech slyšet melodický death metal, jehož je mladý brankář velkým fanouškem. Miluje především švédskou kapelu In Flames, která pochází z brankářova rodného Göteborgu. Tato hudební skupina také často ovlivňuje design Lehnerových masek. Lehner je ženatý a společně s manželkou vychovává svého půlročního synka Lennoxe.
Přetlak v brance Ottawy dává šanci Naftařům
Poklidnou hegemonii ottawského brankoviště, o které se pravidelně starali Lehner s Craigem Andersonem, narušil v letošní sezoně mladý Kanaďan Andrew Hammond, který do NHL vlétl jako kometa. Z 23 odchytaných duelů jich vyhrál neuvěřitelných 21 a pomohl tak Ottawě ve stíhací jízdě za play off. Statistiky tohoto gólmana byly doslova úchvatné: průměr 1.79 branky na zápas a úspěšnost zákroků 94.1%. Představitelé Senators na jeho úžasné výkony okamžitě zareagovali a s předstihem si pojistili Hammondovy služby na další tři roky. Jinými slovy je téměř jisté, že se pokusí vedení Ottawy během léta někoho z dua Anderson – Lehner vyměnit. Pro všechny tři je nyní ottawský rybník příliš malý a mělký.
Ve stejný den, jako prezentoval Lebrun zájem Oilers o Lehnera, uvedl novinář Bruce Garrioch z deníku Ottawa Sun, že z pohledu Senators „by dávalo smysl udržet Andersona, protože je zkušený a prověřený a naopak výměna Lehnera by dávala smysl z pohledu předpokládané zajímavější protihodnoty“.
Proč by však měli právě Edmonton Oilers upřednostnit nezkušeného švédského mladíka před osvědčeným veteránem Andersonem? Odpověď je podle Jonathana Willise z webu oilersnation.com docela jednoduchá: Edmonton rozhodně nebude v příští sezoně a pravděpodobně ani v té následující patřit k žhavým aspirantům na Stanley Cup. Jeho mladé mužstvo, ať už mu Peter Chiarelli vtiskne jakoukoliv podobu, bude potřebovat především čas. Z tohoto důvodu by podle Willise bylo vhodné zapracovat do kádru mladého brankáře, který bude mít potenciál dosáhnout výkonnostního vrcholu společně s celým týmem. Andersonovi je už 34 let a dá se předpokládat, že déle než tři další sezony se na současné výkonnostní úrovni neudrží. Případ Roloson vnímejme jako výjimku potvrzující pravidlo. V době, kdy by teoreticky mohli být Oilers těsně před branami velkého úspěchu, by tak znovu museli hledat kvalitního brankáře číslo jedna.
Dobře informované zdroje naznačují, že cena za Lehnera by odpovídala solidnímu mladému hráči a výběru v jednom z prvních dvou kol draftu. Tedy zboží, kterým v současné době Edmonton doslova překypuje. Ottawa je v poněkud nevýhodné situaci, neboť bude vyjednávat z pozice „hráče v koutě“, protože zkrátka nemůže začít další sezonu se třemi špičkovými brankáři. Generální manažeři potenciálních obchodních partnerů se jistě této, pro Ottawu stresující situace, budou snažit využít.
Ottawa byla v podobné situaci před pár lety s Benem Bishopem, kterého nakonec získala Tampa Bay za útočníka Coryho Conachera a výběr ve čtvrtém kole draftu. Edmonton byl dle dostupných informací tehdy také ve hře, nicméně jeho nabídka se ottawským nezdála dost dobrá. Bishop se za čas vypracoval mezi elitní brankáře a Blesky letos přiblížil zisku Stanley Cupu. Ale to už je jiný příběh. Nicméně jako inspirace pro Petera Chiarelliho by posloužit mohl.