V noci na dnešek skončila zápasem mezi Washington Capitals a NY Islanders (6:2) příprava týmů před středečním (u nás čtvrtečním) startem NHL. Edmonton Oilers si v přípravě vedli natolik dobře, že v celkovém součtu obsadili celkově druhé místo za Detroit Red Wings (14 bodů), což znamená, že v západní konferenci byli dokonce týmem nejúspěšnějším.
V osmi přípravných zápasech získali celkových 13 bodů, za šest výher (z toho jedna na nájezdy) a dvě porážky (z toho jedna v prodloužení), shodou okolností obě přišly v posledních dvou zápasech proti „Kosatkám“ z Vancouveru, při celkovém skóre 25:15. Velmi potěší zejména nízký počet obdržených branek, neboť s obranou fází hry a relativně nevyrovnanými výkony brankařů v minulých sezonách výsledky i celkový obraz hry Olejářů velmi trpěl. Edmonton tak odehrál přípravu s průměrem 1,875 obdržené branky na zápas, což je znak vysoké kvality a snad by se mohlo tímto ukazovat, že Achillova pata hry týmu z minulých let už by nemusela být „tolik bolestivou“. Zároveň jistě potěší dvě čistá konta, o něž se postarali Anders Nilsson a Ben Scrivens. Ani tento výborný výkon Scrivense mu nakonec místo v sestavě Olejářů nezajistil a vedení týmu s ním do startu sezony již nepočítá a byl zapsán na waiver list. Do sezony tak tým míří s brankářskou dvojicí Cam Talbot a Anders Nilsson. Anders Nilsson o svoji šanci v prvním týmu skutečně zabojoval impozantně. Zasáhl celkově do tří zápasů, celkem odchytal 120 minut, v nichž neobdržel žádný gól, připsal si celkem 53 zákroků, vychytal dvě výhry a logicky měl tedy úspěšnost zákroků 100% (do statistik si připsal rovněž jeden zápas bez obdrženého gólu). Vzhledem k tomu, že Talbotovi „přípravné“ statistiky jsou o poznání horší a Scrivens je na waiver listu, Anders Nilsson by mohl začít sezonu jako týmová brankářská jednička, i když i podle našich předsezonních analýz by jí měl být Cam Talbot, nechme se tedy překvapit.
Nejproduktivnější hráčem přípravných zápasů se stal Anton Lander, který v šesti odehraných zápasech nabíral stejný počet bodů, za pět branek a jednu asistenci, ovšem s varovným zápisem -1 v kolence účasti při vstřelených a obdržených gólech na ledě. Stejnou bodovou bilancí se může pochlubit ještě Ryan Nugent-Hopkins (2+4, +3).
Nováček týmu a jednička posledního draftu Connor McDavid získal pět bodů, ovšem na svůj první gól mezi světovou hokejovou elitou stále čeká (0+5, v pěti zápasech činí fantastický průměr jednoho bodu na zápas, při nadprůměrné statistice +/-, +4).
Trochu za očekáváním však zůstala takřka nerozlučná dvojice týmových hvězd Jordan Eberle (4 zápasy, 2 body, 1+1) a Taylor Hall (5 zápasů a jeden bod za jeden vstřelený gól). Z dalších hráčů ještě zmiňme Naila Jakupova, jenž ne a ne plně rozvinout svůj hráčský potenciál. Ruský útočník sice v šesti odehraných zápasech nasbíral slušné čtyři body, všem v plus/minus byl v týmu suverénně nejhorší, a sice -3, což není úplně ideální výsledek v boji a lepší postavení v hierarchii útočných řad. Leon Draisaitl dostal v přípravě velmi slušnou příležitost předvést svoje kvality a potvrdit, že vedle nižších soutěží, dokáže svůj obrovský potenciál uplatnit i v prvním týmu Olejářů. V šesti zápasech nasbíral čtyři body (1+3, +2). Podle všeho by tak měl svoji šanci letos opět dostat a záleží jen na něm, jak ji využije.
V případě zadních řad se nejvíce v kanadském bodování prosazoval Justin Schultz (6 zápasů, 4 body, 2+2, +3). Podle statistik se relativně příprava vydařila i zkušenému ruskému obránci Nikitovi Nikitinovi, ovšem podle posledních zpráv z klubu mu přesto jeho výkony místo v prvním týmu nezajistily a byl stejně jako Ben Scrivens umístěn na waiver list. Je tak pravděpodobné, že vedení týmu bude skutečně sázet v zadních řadách na mladší hráče, kterým hodlá dát, alespoň v začátku sezony, dostatek příležitostí.
Z českých hráčů zasáhl do přípravných zápasů týmu jediný, a sice David Musil. Odehrál jeden přípravný zápas, v němž si připsal jeden bod za jednu asistenci. Zdá se však téměř jisté, že jej v prvních zápasech sezony na ledě neuvidíme a bude si na svoji příležitost muset počkat.
Přehled všech přípravných zápasů:
Edmonton Oilers – Calgary Flames 4:2
Calgary Flames – Edmonton Oilers 1:3
Edmonton Oilers – Winnipeg Jets 3:2
Winnipeg Jets – Edmonton Oilers 3:4 (SN)
Minnesota Wild – Edmonton Oilres 0:3
Edmonton Oilers – Arizona Coyotes 4:0
Edmonton Oilers – Vancouver Canucks 2:5
Vancouver Canucks – Edmonton Oilers 3:2p
Závěrem připomeňme, že tým Edmonton Oilers vstoupí do nové sezony v pátek 9. 10., ve 2.00 našeho času na ledě St. Luis Blues (zápas vysílá v ČR živě Nova Sport). Až tento a další zápasy teprve ukáží, jak na tom tým doopravdy je a jestli se konečně po mnoha hubených letech dočkají fanoušci Edmontonu, když už ne hned nějakého výraznějšího úspěchu, tak pro začátek „nové éry“ klubu alespoň vysněného postupu do bojů o pohár lorda Stanleye.